1397/02/01

مشکلات حقوقی گریبانگیر توریسم فضایی می‌شود

با اعلام برنامه ساخت اولین هتل فضایی در مدار LEO، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد توریسم فضایی به وجود آمده است. ایستگاه آرورا (Aurora Station) که توسط استارت‌آپ آمریکایی اوریون اسپن (Orion Span) برای پرتاب در سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ طراحی می‌شود، تجربه یک اقامت ۱۲ روزه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری زمین را با قیمت...
مشکلات حقوقی گریبانگیر توریسم فضایی می‌شود

ترک کردن زمین برای گذراندن تعطیلات در فضا ایده شگفت‌انگیزی به نظر می‌رسد؛ اما چه ریسک‌ها و چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد؟

با اعلام برنامه ساخت اولین هتل فضایی در مدار LEO، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد توریسم فضایی به وجود آمده است. ایستگاه آرورا (Aurora Station) که توسط استارت‌آپ آمریکایی اوریون اسپن (Orion Span) برای پرتاب در سال‌های ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ طراحی می‌شود، تجربه یک اقامت ۱۲ روزه در فاصله ۳۲۰ کیلومتری زمین را با قیمت ۹.۵ میلیون دلار پیشنهاد می‌دهد.

با وجود این ایده هیجان‌انگیز و قیمتی که به مراتب از هزینه‌های فعلی سفر به فضا کمتر است؛ این سوال مطرح می‌شود که واقعا چقدر تا تحقق توریسم فضایی فاصله داریم؟

شاید مشاهده ویدیوهایی از تفریحات فضانوردان در ایستگاه فضایی و پیاده‌روی‌های فضایی آن‌ها، این تصور را ایجاد کرده باشد که سفر به فضا به سادگی یک سفر بین شهری با اتوبوس می‌باشد. اما ریسک‌هایی در ارتباط با سفرهای فضایی وجود دارد که این صنعت تازه متوجه آن‌ها شده است؛ خصوصا در بخش‌های قانونی و بیمه.

بسیاری از مشکلات فنی سفر به فضا تاکنون حل شده‌اند، اما شاید بزرگترین مشکلی که ممکن است در این زمینه وجود داشته باشد این است که اگر سفر به مشکل بخورد کسی پاسخگو نیست. این مسئله حتی برای فضانوردان تعلیم‌دیده بحرانی محسوب می‌گردد؛ چه برسد به شهروندان عادی. به همین دلیل  دلیل احتمالا قبل از اقامت ۱۲ روزه در ایستگاه آرورا، متقاضیان سفر یک برنامه آموزشی ۳ ماهه را بگذرانند.

از آنجا که افراد حقیقی معمولا ریسک‌پذیری بیشتری نسبت به دولت‌ها دارند، نگرانی‌های به‌حقی در مورد مسئله امنیت جانی مسافران در صنعت فضایی رو به خصوصی شدن وجود دارد. برای مثال، معمولا افراد مسن می‌توانند از پس هزینه‌های سفرهای گران‌قیمت بر بیایند، اما با توجه توانایی‌های بدنی مورد نیاز برای سفر به فضا، این افراد لزوما نباید اجازه سفر به فضا را داشته باشند. علاوه بر این مشکلات دیگری همچون قرار گرفتن در معرض تشعشعات، کاهش تراکم استخوان و ماهیچه، تغییرات فشار خون و حتی تغییرات بینایی نیز وجود دارند که متوجه سلامتی فضانوردان می‌باشند.

مسائل مرتبط با سلامتی مسافران فضا، وقتی مهم‌تر جلوه می‌کند که هدف این افراد تنها یک سفر ۱۲ روزه نباشد؛ بلکه سفرهای طولانی‌تری همچون سفر به مریخ انجام شود. به همین دلیل فعالان صنعت فضایی همچنان به دنبال شرکتی هستند که با توجه به تمامی ریسک‌های موجود، وظیفه بیمه‌گذاری مسافران فضا را به عهده بگیرد.

منبع: cosmosmagazine

فضانوردی و سرنشین‌دار | توریسم فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اثر سفر فضایی بر روی فضانوردان+داده نما

1396/11/22
تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن‌تان به شکل فعلی خواهد بود. شرایط فعلی بدن ما به دلیل ترکیبی از شرایط فیزیولوژیک و ویژگی‌های طبیعی کره‌ی زمین است که گرانش مهم‌ترین آنهاست.برخلاف...

تلاش ناسا برای یافتن داروی مقابله با کاهش قدرت عضلات فضانوردان

1396/11/21
اداره کل ملی هوانوردی و فضای آمریکا (ناسا) در حال آزمایش دارویی برای کاهش قدرت عضلات فضانوردان است که در مرحله آزمایش روی نمونه حیوانی(موش) قرار دارد.

داروی حفاظت از فضانوردان در برابر اشعه‌های فضایی

1397/01/21
محققان سعی دارند با استفاده از هوش مصنوعی دارویی برای فضانوردان تهیه کنند تا از آنان در برابر اشعه های فضایی محافظت کند. دانشمندان تخمین می‌زنند سفر رفت و برگشت به مریخ فضانوردان را در...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.