اولویت های سال ۹۷ سازمان فضایی در توسعه کاربرد و خدمات فضایی

0 540
اولین جلسه شورای معاونین سازمان فضایی ایران در سال ۹۷ با حضور دکتر براری و معاونین و مدیران سازمان فضایی ایران تشکیل شد. در این جلسه دکتر براری ضمن عرض تبریک سال نو و گرامیداشت مناسبت های مذهبی پیش رو عنوان کرد: با توجه به برنامه ریزی هایی که در ماه های پایانی سال گذشته انجام شد، سال پیش رو را با برنامه ای مشخص و با هدف گذاری ملموس در حوزه فضایی کشور آغاز می کنیم و این سال مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سال کوشش و تلاش برای خانواده فضایی کشور نیز خواهد بود.
معاون وزیر ارتباطات ضمن تاکید بر اجرای برنامه ها به نحو احسن افزود: از تمام ظرفیت های ملی برای توسعه این حوزه استفاده خواهیم کرد و با تعامل و همکاری حداکثری با دیگر بخش ها و استفاده از تمامی منابع و ظرفیت ها در جهت تحقق برنامه های تدوین شده و بر مبنای برنامه ریزی مشترک تلاش خواهیم کرد.

دکتر براری ضمن تاکید مجدد بر اهمیت توسعه فناوری فضایی، ابراز کرد: در حوزه توسعه کاربرد و خدمات فضایی و بر اساس نیاز و دغدغه های اصلی کشور، ۵ حوزه محوری مدیریت بلایا و مخاطرات، کشاورزی، خدمات شهری، هواشناسی و محیط زیست در سال جدید برای توسعه کسب و کارهای نوپا، دارای اولویت برای سازمان فضایی خواهد بود و با هدف گذاری در این بخش ها باید شاهد اثر گذاری شفاف و قابل لمس در سطح جامعه باشیم.

دکتر براری با تاکید بر اهمیت لزوم استفاده از داده های ماهواره ای در مدیریت بلایا و مخاطرات گفت: از جمله کاربردهای مهم فناوری فضایی کمک به مدیریت بحران در تمامی چرخه مدیریتی آن از پیش آگاهی تا بازیابی است و برای ارائه خدمات مطلوب تر باید در این زمینه از مدیریت بحران به مدیریت ریسک گذار کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران، گسترش استفاده از فناوری فضایی در زندگی روزمره از طریق تلفن های همراه را از ویژگی های عصر حاضر دانست و گفت: حجم بازار خدمات مکان مبنا از طریق گوشی های همراه با سرعت بالایی رو به رشد است و باعث توسعه استفاده از تصاویر ماهواره ای به منظور تولید نقشه های پایه خدمات شهری و به تبع آن توسعه بازار سنجش از دور در کشور خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات افزود: در ایران با توجه به وجود حدود 16 میلیون هکتار اراضی کشاورزی و معضل کمبود آب، توسعه کشاورزی دقیق از طریق استفاده از فناوری فضایی یک ضرورت به منظور حصول امنیت غذایی و بهره وری در حوزه کشاورزی است.

وی افزود: در سازمان فضایی ایران داده های ماهواره ای متنوعی به صورت دائم دریافت می شود، که استفاده از آنها می تواند در دیده بانی شرایط جوی و بهبود داده های ورودی به مدل‌های هواشناسی و در مجموع توسعه هواشناسی کاربردی در کشور کمک نماید تا از این طریق هشدارهای لازم برای بخش های مختلف مانند کشاورزی، دریانوردی و هوانوردی اطلاع رسانی شود.

دکتر براری گفت: چالش های زیست محیطی که امروز در کشور با آن مواجه هستیم، مانند طوفان های شن و گرد و غبار و خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها ما را ناگزیر به استفاده از فناوری فضایی به عنوان یک ابزار پایش مستمر در کشور می نماید.

دکتر براری نگاه ویژه به ایجاد کسب و کار، اشتغال و اقتصاد در حوزه فضایی را از اهم اهداف سازمان فضایی برشمرد و افزود: سال پیش رو سال بسیار پر کار برای بخش فضایی است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه های اقتصاد و اشتغال، امیدواریم در سال ۹۷ شاهد رونق اقتصادی، بهبود کیفیت خدمات و اثرگذاری مثبت و در جهت افزایش رفاه اجتماعی در جامعه باشیم.
منبع isa.ir
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6133
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها