از ابرها عکس بگیرید تا ماهواره های ناسا اشتباه نکنند

0 532

ناسا در هفته‌ای که گذشت از شهروندان علاقمند به علم و دانش خواست تا به اجرای طرحی منحصر به فرد و جالب کمک کنند.
سازمان فضایی ناسا در حال اجرای طرحی موسوم به CERES است تا در قالب آن وضعیت آب و هوایی زمین و روند گرم شدن کره خاکی با استفاده از شش ماهواره در حال گردش به دور زمین بررسی شود.
اما یک مشکل جدی در زمینه اجرای این طرح به وجود آمده است. ماهواره‌های مورد استفاده علی‌رغم بهره‌مندی از تجهیزات پیشرفته قادر به تشخیص دادن دقیق ابرها و متمایزکردن آن‌ها از آنچه که بر روی زمین قابل مشاهده است، نیستند.
ناسا می‌گوید ماهواره‌های یادشده نمی‌توانند ابرها را از برف در حال بارش متمایز سازند و همین امر موجب اشتباهاتی در بررسی‌ها و برآوردهای آن‌ها می‌شود. در اینجاست که شهروندان علاقمند به علم و دانش به کمک ناسا می‌آیند.
از همین رو ناسا از مردم عادی خواسته تا از ابرهای آسمان عکس بگیرند و این عکس‌ها را از طریق یک برنامه تلفن همراه به اشتراک بگذارند. اگر عکس‌های یادشده در زمان عبور ماهواره‌های CERES گرفته شده باشند، ناسا با مقایسه عکس‌های مذکور با تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند مطمئن شود که تشخیص ماهواره‌ها درست بوده و آن‌ها چیز دیگری را با ابر اشتباه نگرفته اند.
هر فرد می‌تواند از امروز تا ۱۵ آوریل روزانه حداکثر ۱۰ عکس را از طریق برنامه تلفن همراه GLOBE Observer برای ناسا ارسال کند. طی این مدت شرایط آب و هوایی بسیار متغیر است و لذا ماهواره‌ها ممکن است برای تحلیل دقیق وضعیت جوی موجود دچار مشکل شوند.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی observer.globe.gov/about/get-the-app مراجعه کنند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6128
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها