گام های (اهلّه) ماه

0 955

اگر هرشب به ماه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که بخشی از ماه که نور خورشید را منعکس می‌کند، به تدریج دچار تغییر می‌شود. تغییرات از ماه نو شروع می‌شود و به ماه بدر (کامل) می‌رسد، سپس دوباره به حالت ماه نو برمی‌گردد. یک چرخه ماه یا ماه قمری حدوداً در ۲۹.۵ روز کامل می‌شود.
در تصویر، از بالا سمت چپ تا پایین سمت راست، نشان دهنده محدوده گام های ماه در ۲۵شب متوالی است که از ۱۸ژانویه ۲۰۱۸(پنج شنبه، ۲۸دی ۱۳۹۶) شروع شد و یک چرخه کامل را طی نمود.
البته در تصویر، دو روز قبل و دو روز بعد از ماه نو نیامده است؛ زمانیکه گام های ماه در حالت هلال بسیار باریک و نزدیک به خورشید قرار دارد دیدنش را بسیار سخت می‌کند.
برای تکمیل این پروژه چرخه ماه، به آسمان آریزونا که بیشتر اوقات صاف است و کمی کمک از یک دوست، نیاز بود تا برای نیمه اوّل ماه، در اوایل شب و برای نیمه دوم ماه در اواخر شب و اوایل صبح از ماه عکس بگیرند.
برای اطلاع بیشتر بدانید که مرکز این چرخه، ماه بدر (کامل) ۳۱ژانویه ۲۰۱۸(چهارشنبه، ۱۱بهمن ۱۳۹۶) بود؛ دومین ماه بدری که در ماه ژانویه اتفاق افتاد، زمانیکه ماه نزدیک حضیض مدار خود (کمترین فاصله‌اش با زمین) قرار داشت و در طول ماه گرفتگی کامل، به رنگ قرمز درآمده بود.


منبع پارس اسکای
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=6025
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها