با مجسمه‌های دگو ، نمادهایی شبیه به موجودات فضایی باستانی آشنا شوید

0 2,203

مجسمه‌های دگو (Dogu) تعدادی شی باستانی اسرارآمیز مربوط به قرن‌ها قبل از میلاد مسیح هستند که ظاهر عجیبشان باعث بروز سوال در مورد ارتباط آن‌ها با موجودات فضایی شده است.
در دوره جومون (Jōmon) کشور ژاپن که به سال‌های بین ۱۴۰۰ تا ۴۰۰ قبل از میلاد مربوط می‌شود، تعدادی شی باستانی مرموز به نام مجسمه‌های دگو (Dogu) ساخته شد که ظاهر کلی آن‌ها شبیه به انسان است و به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند،‌ به عنوان تعدادی از خاص‌ترین اشیا باستانی جهان شناخته می‌شوند؛ با این حال، یکی از سوالاتی که در نگاه اول با دیدن مجسمه‌های انسان نمای دُگو به ذهن خطور می‌کند این است که چرا اشکال مجسم شده تا این حد عجیب به نظر می‌رسند؟!

اطلاعاتی از مجسمه‌های دگو

همانطور که از تصاویر مربوط به این اشیا مرموز پیداست، موجوداتی که از آن‌ها مجسمه ساخته شده در لباسی که به لباس‌های فضایی شبیه است قرار گرفته‌اند و در کنار تجهیزات عجیب و غریب و عینکی که پوشیده‌اند،‌ سر موجودات به طرز غیرمعمولی حالت کشیدگی دارد و چشمان بادامی ‌شکل مجسمه‌ها هم هیچکدام با بدن آدمک‌ها متناسب نیستند. از تمام این‌ها جالب‌تر داستان‌های نقل‌شده از مجسمه‌های دگو است که بر طبق آن‌ها، این اشیا باستانی نمادی از خدایان دوره جومون را به نمایش گذاشته‌اند.
اکثر مجسمه‌ها دارای بخشی شبیه به پستان‌ها هستند و با در نظر گرفتن کمر باریک هر کدام، بسیاری معتقدند که خدایان مونث دوران جومون به وسیله این اشیا مجسم شده است؛ در بین باقی اشیا برخی هم هستند که شکمی بزرگ و شبیه به زنان باردار دارند و گفته شده که این مجسمه‌ها هم برای نمایش خدایان باروری ساخته شده‌اند.
متخصصان مختلف باستان شناسی در کنار تایید ارتباط این اشیا ساخته شده از گل، با مفاهیم باروری، می‌گویند که مجسمه‌های دگو به شمنیسم (Shamanism) که نام یک رشته از باورهای سنتی رایج در برخی از اقوام بدوی است، مربوط هستند؛ دلیل مطرح شدن چنین ادعاهایی هم این است که تقریبا تمامی آدمک‌ها در مقبره‌ها و یا مکان‌های مذهبی گوناگون پیدا شده‌اند.
یکی دیگر از ویژگی‌های جالب مجسمه‌های دگو اختصاص داشتن آن‌ها به دوره جومون است و در کمال تعجب، هیچ شی باستانی مشابهی از دوره تاریخی بعدی ژاپن وجود ندارد. تاکنون گزارش پیدا شدن تعداد ۱۵ هزار آدمک به ثبت رسیده است و از طرف دیگر، بیشتر اکتشافات مربوط به شرق ژاپن بوده و به ندرتی آدمک دگویی در غرب این کشور کشف شده است.
با این تفاسیر هنوز اتفاق نظری بین دانشمندان جهان در مورد هدف اصلی از ساخت این مجسمه‌های عجیب وجود ندارد و جالب‌توجه‌ترین نظریه‌های مطرح‌شده،‌ آدمک‌ها را به جادوگری و علوم غریبه ارتباط می‌دهند.

ارتباط آدمک‌های دگو با موجودات فضایی

این در حالیست که طرفداران تئوری فضانوردان باستانی (Ancient Astronaut theory) صحبت‌های متفاوتی را در مورد با این مجسمه‌ها مطرح می‌کنند و بر اساس ایده کلی این افراد که به ارتباط انسان‌ها با موجودات فضایی در هزاران سال پیش باور دارند، مردم جومون فرازمینیان را از طریق مجسمه‌های دگو به تصویر کشیده‌اند.
یکی از دلایلی که بر اساس آن آدمک‌های دگو به بیگانگان فضایی ارتباط داده می‌شوند، تجهیزات عجیب و غریب و شکل ظاهری و فرم بدن این موجودات آدم‌نماست که بر طبق باور بعضی از متخصصان، نمی‌توان آن‌ها را تنها به قوه تخیل هنرمندان باستانی ژاپن ربط داد؛ به عنوان مثال، این متخصصان می‌پرسند که آیا لباسی که به لباس فضانوردان شبیه است و یا چشمان درشت و تجهیزات عجیب غریبت مجسم شده فقط زاده تصورات مردمی است که اعتقادات غیرمعمولی داشته‌اند و یا خدایانی که از طریق گل به شکل مجسمه‌های دگو درآمده‌اند،‌ در حقیقت فرازمینی‌هایی باستانی بوده‌اند؟
وقتی چنین اشیا چند هزار ساله‌ای را در کنار تعداد قابل‌توجهی اثر باستانی دیگر که همگی ویژگی‌هایی عجیب دارند،‌ بررسی می‌کنیم، جنبه‌های علمی‌تخیلی و حتی‌ دیوانه‌وار نظریه‌هایی مانند تئوری فضانوردان باستانی بیش از پیش کمرنگ می‌شوند و در ذهن منطقی‌ترین افراد هم این سوال پیش می‌آید که آیا ممکن است که موجودات فضایی نقش عظیمی در شکل‌گیری تاریخ بشریت داشته باشند؟

منبع گجت نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5999
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها