جهنم روی زمین کجاست

0 305

در کنار ساحل غربی آمریکای جنوبی یک بیابان وسیع وجود دارد که به طرز غیرقابل تصور خشک شده است و در واقع جهنم روی زمین است، این مکان که در زمین وجود دارد بسیار شبیه به مریخ است و دانشمندان آن را تأیید کردند.
کویر آتاکاما در شیلی در میان خشک ترین مکان‌های موجود در این سیاره قرار دارد، بنابراین ممکن است برای چندین دهه یا قرن ها بارانی در آن نبارد. این باعث چشم انداز وحشتناکی در مورد نزدیک‌ترین چیزی که  مشابه  مریخ است و ما بر روی زمین داریم شده است و دانشمندان فقط به این کشف بزرگ  رسیده اند.
برای اولین بار، محققان در حال مشاهده مجدد میکروبی در هسته فوق العاده خشک آتاکاما ، نشان دادند که این محیط گرد و غباری، سوخته، یک اکوسیستم است.
چنانچه بر روی مریخ حیات دائمی وجود داشته باشد، این کشف بعید به معنای همه چیز است.
دیرک شولتزمکوش، دانشمند سیاره ای از دانشگاه ایالتی واشنگتن، می گوید: «این همواره من را مجذوب خود کرده است تا به مکان‌هایی بروم که مردم فکر نمی‌کنند چیزی بتواند در آنجا زنده بماند و کشف کنم که زندگی به نحوی شبیه امکان پذیر است. اگر زندگی بتواند در محدوده خشکی زمین باقی بماند، شانس خوبی است که زندگی در مریخ وجود داشته باشد.»

این اولین باری نیست که میکروب ها در صحرای آتاکاما شناسایی شده اند، اما تحقیقات قبلی امکان ایجاد هر گونه حیات کشف شده در خاک های شنی را مرگ یا دفع سلول های زنده که به طور اتفاقی توسط فرایندهای جوی اتفاق می‌افتد، بیان کرده بودند.
این محققان بر این باورند که شواهد واقعی یک جامعه بینابینی میکروبی متابولیک فعال و رشد یافته حداقل در خاک وجود دارد، اما همانطور که اغلب اتفاق می افتد، علم بزرگ بستگی به میزان موفقیت‌شان دارد.
اندکی پس از آن که شولتزمکوش و همکارانش در سال 2015 وارد سایت شدند، آسمان‌ها باز شد و باران در صحرا بارید – یک رویداد فوق العاده نادر، که زمان ثبت رسمی تقریبا 40 سال پیش بوده است.
محققان پس از این بارش غیرمعمول، انفجار فعالیت بیولوژیکی را در نمونه‌های خاکی که از هشت سایت در سراسر کویر استخراج شده است شناسایی کردند.
محققان در سال 2016 و 2017 برای تحقیقات بعدی بازگشته و پس از بازگشت، بارش باران و نشانه‌های زندگی در نمونه‌های بعدی ناپدید شد.
با این وجود، ترکیبی از آزمایشات ژنتیکی و تجزیه شیمیایی نشان می‌دهد که میکرو‌ب ها در خاک خاصی که در آن یافت می شوند و تکامل یافته اند.
این جوامع باکتری مقاوم دو پا در زیر سطح بیابان قرار دارند، و نشان می‌دهد که میکروب‌ها ممکن است مدت زمان زیادی بین رطوبت‌ها زنده بمانند – وارد شدن به یک نوع متابولیک اجباری تا پایان دوره خشکی تا زمانی که شرایط مرطوب از بین می رود.
شولتزمکوش می گوید: «این واقعا اولین بار است که کسی قادر به شناسایی یک شکل پایدار زندگی در خاک صحرای آتاکاما شده است. ما معتقدیم که این جوامع میكروبی می‌توانند برای صدها یا حتی هزاران سال در شرایط بسیار شبیه به آنچه در سیاره‌ای مانند مریخ پیدا می‌شوند خاموش شوند و پس از باران به زندگی بازگردند.»
البته، لازم به ذکر است که همانطور که آتاکاما وحشتناک است، مریخ خشک‌تر و سردتر است.
با این حال، اگر دانشمندان به دنبال یک امید جدید برای پیدا کردن زندگی بر روی مریخ باشند، شبیه این ذرات میکروبی تشنه تنها ممکن است نزدیک ترین چیزی باشد که باید به عنوان قالب برای هر گونه فعالیت‌های زیستی در سیاره سرخ وجود داشته باشد.
شولتز مکوش می گوید: «ما می‌دانیم که آب‌های یخ زده در خاک مریخ وجود دارد و تحقیقات اخیر به‌طور واضح نشان می‌دهد که بارش های شبانه یخی و دیگر رویدادهای رطوبت در نزدیک سطح وجود دارد.»
” تحقیقات ما نشان می‌دهد اگر زندگی بر روی مریخ تکامل یافته باشد، می‌توان یک توده در زیر خاک سطحی بیش از حد خشک پیدا کرد.

منبع شمانیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5940
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها