توقف دو هفته‌ای همه ماموریت‌‌های ناسا در مریخ

0 29

ناسا اعلام کرد هر شش ماموریت این سازمان در مریخ به‌دلیل مشکلات ارتباط رادیویی مرتبط با اثر قرارگیری زمین و مریخ در دو طرف خورشید، تا دو هفته آینده متوقف می‌شود. هر دو سال مریخ و زمین در فاصله حدود ۴۰۰ میلیون کیلومتری در دو طرف خورشید قرار می‌گیرند؛ به‌معنای ساده‌تر، در آسمان زمین، مریخ به خورشید نزدیک است و در آسمان مریخ زمین فاصله کمتری تا خورشید دارد.

در دنیای نجوم، این امر اهمیت زیادی دارد و برای مهندسان فضایی یک دردسر بزرگ محسوب می‌شود. هر چند مریخ در واقع از پشت خورشید عبور نمی‌کند، اما فاصله آن تا خورشید به‌قدری نزدیک است که ارتباطات رادیویی بین دو سیاره را مختل کند. در این شرایط، نه‌تنها ارسال یک سیگنال رادیویی بین زمین و مریخ ۲۲ دقیقه طول می‌کشد، بلکه مجاورت با خورشید ارتباطات را مختل می‌کند، زیرا خورشید یک ساطع‌کننده اصلی امواج رادیویی محسوب می‌شود و گاز یونیزه‌شده آن مانند مانعی برای سیگنال‌های رادیویی رفتار می‌کند.

با اینکه تداخل خورشید به‌صورت کلی تاثیرگذار نیست، اما می‌تواند ارتباطات را تا حدی ضعیف کند و سیگنال‌های ارسال‌شده تحریف شوند؛ امری که باعث عملکرد فضاپیماهای رباتیک به‌صورت غیرقابل پیش‌بینی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، واحد کنترل و ماموریت ناسا پس از صادر کردن دستور حرکت در حالت آهسته برای فضاپیمای مریخ، ارسال سیگنال خود را متوقف می‌کند تا پیوند خورشیدی تمام شود. طبق اعلام رسمی، متوقف شدن ارتباطات از ۲اکتبر (۱۰مهر) شروع می‌شود و حدود ۱۶اکتبر (۲۴مهر) به‌پایان خواهد رسید.

هرچند در این زمان ناسا سیگنالی را ارسال نخواهد کرد، اما کاوشگرهای مریخی به‌روزرسانی‌های وضعیت و برخی داده‌های خود را با سرعتی پایین‌تر به زمین ارسال می‌کنند. در این مدت، مریخ‌نوردهای استقامت (Perseverance) و کنجکاوی (Curiosity) بدون حرکت باقی می‌مانند و آب‌و‌هوا، تابش و سایر موارد مورد نظر را اندازه‌گیری می‌کنند. بالگرد مریخی نبوغ (Ingenuity) نیز زمین‌گیر می‌شود و کاوشگر اینسایت (InSight‎) به اندازه‌گیری مریخ‌لرزه‌ها ادامه می‌دهد.

منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=59126
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها