نهمین ماهواره برنامه لندست آمریکا به فضا پرتاب شد

0 65

آمریکا ماهواره دیگری از سری ماهواره‌های سنجشی لندست (Landsat) را به‌وسیله ماهواره‌بر اطلس ۵ (Atlas V) به فضا پرتاب کرد. در این عملیات که روز دوشنبه ۲۷سپتامبر (۵مرداد) ساعت ۱۸:۱۲ به‌وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ (Vandenberg) در ایالت کالیفرنیا انجام شد، ماهواره لندست-۹ در فاصله حدود ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفت. اطلس ۵ در ماموریت مذکور همچنین حامل سه ماهواره کوچک تحقیق و توسعه و یک ماهواره کوچک علمی بود.

لندست قدیمی‌ترین برنامه رصد زمین در جهان محسوب می‌شود که ناسا و سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده (U.S. Geological Survey) به‌طور مشترک آن را اپراتوری می‌کنند. اولین ماهواره این برنامه سال ۱۹۷۲ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۸ ماهواره از این سری در مدار زمین قرار گرفته است. در میان سری ماهواره‌های لندست، لندست-۶ در رسیدن به مدار شکست خورد.

لندست-۹ مانند لندست-۸ قادر است به‌طور همزمان در چهار باند طیفی مرئی، یک باند طیفی مادون قرمز نزدیک و سه باند طیفی مادون قرمز موج کوتاه با قدرت تفکیک مکانی ۳۰ متر، یک باند پانکروماتیک (سیاه و سفید) با قدرت تفکیک مکانی ۱۵ متر و نیز دو باند حرارتی با قدرت تفکیک مکانی ۱۰۰ متر تصویربرداری کند.

لندست-۹
نمای ماهواره لندست-۹

لندست-۹ را شرکت آمریکایی نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) ساخته است و با وزنی بالغ‌بر ۲۸۰۰ کیلوگرم از باس ماهواره‌ای لئواستار-۳ (LEOStar-3) بهره می‌برد. عمر طراحی این ماهواره ۵ سال است که با سوخت‌رسانی به آن امکان فعالیت تا ۱۵ سال را خواهد داشت. طی عملیات یادشده دو ماهواره تحقیق و توسعه 2&CS 1 (سرواژه Cesium Satellite) متعلق به شرکت آمریکایی سزیم‌استرو (CesiumAstro)، ماهواره علمی CUTE (سرواژه Colorado Ultraviolet Transit Experiment) متعلق به دانشگاه کلرادو (University of Colorado) آمریکا و ماهواره تحقیق و توسعه CuPID (سرواژه Cusp Plasma Imaging Detector) متعلق به دانشگاه بوستون (Boston University) این کشور نیز در مدار زمین قرار گرفتند.

اطلس ۵ که در این ماموریت از آن استفاده شد، یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای سوخت مایع است. این ماهواره‌بر اولین ماموریت خود را در اوت۲۰۰۲ به‌انجام رسانده و با احتساب عملیات مذکور تاکنون ۸۸ بار به فضا پرتاب شده است و فقط یک ماموریت ناموفق در کارنامه خود دارد. اطلس ۵ را شرکت آمریکایی یونایتد لانچ الاینس (United Launch Alliance) ساخته و طول کلی آن ۵۸.۳ متر است. ماهواره‌بر مذکور با وزن ۵۹۰ تن قادر به حمل ۲۰ تن محموله به مدار لئو بوده و هزینه هر بار پرتاب آن در سال ۲۰۱۶ رقمی بین ۱۱۰ تا ۱۵۳ میلیون دلار اعلام شده است.

 

منبع rocketlaunch space.skyrocket wikipedia nasa wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=58961
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها