برآورد سطح پهنه‌های آبی با ماهواره و افزایش مساحت دریاچه ارومیه

0 576

رئیس سازمان فضایی ایران از برآورد سطح پهنه‌های آبی کشور در مرکز پایش ماهواره‌ای زمین خبر داد و گفت:«آخرین برآوردها از مساحت دریاچه ارومیه، افزایش ۴۰ درصدی مساحت این دریاچه را نشان می دهد».
مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«آب‌‌های سطح زمین یکی از مهم‌ ترین بخش‌های چرخه هیدرولوژیک و ضامن بقای موجودات زنده هستند و از این رو اطلاعات صحیح در مورد وضعیت آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. از این رو استفاده از روش‌های سنتی و اطلاعات زمینی برای پایش و ارزیابی منابع آبی سطح زمین بسیار وقت‌ گیر و هزینه‌بر بوده و در اغلب موارد برآورد ضعیفی از مقدار آب موجود در منطقه را به دست می‌دهد».
وی تاکیدکرد:«امروزه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش‌ از دور با توجه به کاهش زمان، هزینه، امکان انجام پردازش‌های گوناگون مکان مبنا و تکرارپذیری در فصول و زمان‌‌های مختلف، بسیار کاربردی شده و نقش کلیدی در نظارت بر تالاب‌‌ها، ارزیابی سیل، برآورد سطح پهنه‌های آبی و مدیریت منابع آب یافته است».
معاون وزیر ارتباطات گفت:«با توجه به اهمیت موضوع پایش پهنه‌های آبی کشور، سازمان فضایی ایران به صورت مستمر در مرکز پایش ماهواره‌ای زمین، اقدام به برآورد سطح پهنه‌های آبی کشور از جمله دریاچه ارومیه از حدود ۴۰ سال گذشته تاکنون کرده است».
به گفته وی، طبق آخرین برآوردها مساحت دریاچه ارومیه در بهمن ماه امسال حدود ۱۷۰۰ کیلومترمربع ارزیابی می شود. مساحت این دریاچه از مهرماه امسال با یک روند افزایش، ۴۰ درصد افزایش یافته است.


منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5879
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها