عامل ویرانی شهر قوم لوط در ۳۶۰۰ سال پیش انفجار شهاب‌سنگ بوده است

0 97

دانشمندان می‌گویند انفجار یک شهاب‌سنگ ۵۰ متری عامل ویرانی عظیم شهر باستانی منسوب به قوم لوط در ۳۶۰۰ سال پیش بوده است. حفاری‌های جدید باستان‌شناسی در شهر تل‌الحمام (Tall el-Hammam) واقع در غرب کشور اردن کنونی نشان می‌دهد چنین حادثه کیهانی باعث شده است این شهر ساحلی به‌طور کامل نابود شود. محققان تخمین می‌زنند انفجار این شهاب‌سنگ قدرت تخریبی معادل هزار برابر قوی‌تر از بمب اتمی هیروشیما ایجاد کرده است.

بنابر تجزیه‌و‌تحلیل شواهد برجای‌مانده در ویرانه‌های تپه باستانی تل‌الحمام، شهاب‌سنگ مذکور به‌عرض تقریبا ۵۰ متر در ارتفاع ۴ کیلومتر بالاتر از سطح زمین منفجر شده و پس از یک نور خیره‌کننده، موجی از گرمای ۲ هزار درجه ایجاد کرده است. حرارت حاصل به‌حدی بوده است که بلافاصله بدنه‌های چوبی خانه‌ها را سوزانده و اشیا فلزی مانند شمشیر، نیزه و حتی سازه‌های سفالی و آجری را ذوب کرده است. چند ثانیه بعد نیز یک موج شوک انفجار عظیم از راه رسیده و همه چیز از جمله مجموعه کاخ ۵ طبقه با دیواری مستحکم به‌ضخامت ۴ متر را ویران کرده است.

تپه تل‌الحمام
کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه تل‌الحمام اردن

شهر تل‌الحمام با مساحتی ده برابر بزرگتر از شهر اورشلیم در طول عصر برنز میانی برای حدود دو هزار سال بزرگترین شهر تمدن دنیای باستان در جنوب شام محسوب می‌شد که ناگهان از بین رفت و برای بیش از ۶۰۰ سال بدون سکنه باقی ماند. کاوش‌های اولیه باستان‌شناسی وجود مواد غیرمعمول نظیر سفال‌های ذوب‌شده، ذغال‌سنگ، آجر حباب‌دار، دانه‌های سوخته و خاکستر، حجمی از تخریب عظیم را نشان می‌داد.

پژوهشگران نخست با تجزیه‌و‌تحلیل‌های رسوبات و لایه‌های خاک مواردی همچون جنگ، آتش‌سوزی، فوران آتشفشانی و زمین‌لرزه را بررسی و رد کردند و گفتند هیچ‌کدام از این رویدادها نمی‌تواند گرمایی مشابه ایجاد کند. تا اینکه سرانجام بیل مکانیکی کاوشگران تکه‌سنگ‌های کوارتز را در محل پیدا کرد که نشانه‌ای از یک اتفاق شدید و درجه حرارت ناگهانی بالای حاصل از برخورد کیهانی بود.

انفجار شهاب‌سنگ
در کاوش‌های باستانی آثار سوختگی به‌دست آمده است

استیون جیمز کنت (Steven James Kent)، محقق دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا (University of California, Santa Barbara) آمریکا، می‌گوید: «ما سنگ‌های کوارتزی در این ناحیه یافتیم که با فشارهای شدیدی ضربه دیده‌اند و این بسیار عجیب است، چرا که سنگ کوارتز یکی از سخت‌ترین مواد معدنی بوده و ضربه زدن به آن بسیار دشوار است.» محاسبات تیم ۲۱ نفره کارشناسان نشان داد این انفجار حاصل از برخورد سیارک نبوده است، زیرا دهانه برخوردی در محل وجود ندارد، بلکه انفجار، ناشی از یک جرم آسمانی نظیر شهاب‌سنگ بوده است. به‌گفته دانشمندان، این انفجار، سطوح خارجی گلدان‌های سفالی را ذوب کرده است و در اثر آن آجر‌ها و اسکلت انسان‌های نزدیک به محل حادثه تکه تکه شده‌اند.

ناحیه تل‌الحمام منطقه‌ای حاصلخیز محسوب می‌شد، اما محققان که از سال ۲۰۰۵ در تپه‌ای در این ناحیه مشغول حفاری و تحقیق بوده‌اند، نمی‌دانستند چرا این منطقه در دوره‌ای از تاریخ خود ناگهان به شوره‌زار تبدیل شده است! آن‌ها اکنون می‌گویند احتمالا انفجار شهاب‌سنگ و حرارت فوق‌العاده زیاد ایجادشده، سطح عظیمی از آب شور دریای مرده (Dead Sea) را بخار کرده و به‌روی دره پاشیده است و یا نمک‌های ساحلی دریا را بلند کرده و به‌روی شهر ریخته است. سواحل دریای مرده اکنون نیز مملو از نمک هستند.

منبع per.euronews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=58787
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها