ثبت تصویری از برخورد یک شی عجیب به سیاره مشتری

0 52

دو ستاره‌شناس آماتور تصویری از لحظه برخورد یک شی عجیب به سیاره مشتری از فاصله ۳۸۲.۷۶ میلیون مایلی به‌ثبت رساندند که هشتمین برخورد ثبت‌شده با این غول گازی محسوب می‌شود. هارالد پالسکه (Harald Paleske)، ستاره‌شناس آلمانی، هنگام ثبت تصویر مذکور در حال رصد سایه قمر آیو (Io) مشتری بود که به‌صورت ناگهانی این برخورد احتمالی را تهیه کرد.

همچنین خوزه لوئیس پریرا (José Luis Pereira)، ستاره‌شناس برزیلی، که در ایالت سائوپائولو واقع در جنوب شرقی برزیل برای رصد مشتری مستقر شده بود، توانست تصویری را از برخورد این شی با سیاره مشتری تهیه کند. وی می‌گوید: «نخست متوجه یک درخشندگی عجیب در مشتری شدم، اما تصور کردم این نور به برخی رویدادهای سیاره مربوط می‌شود و به‌همین‌دلیل به‌تماشای مشتری پرداختم و چندان به آن نور توجه نکردم، اما دو روز بعد مجددا تصاویر را تماشا کردم و آن را برای بررسی به مارک دلکروس (Marc Delcroix)، از انجمن نجوم فرانسه (French astronomical society)، فرستادم و او تایید کرد در این تصویر لحظه برخورد یک شی عجیب به مشتری به‌ثبت رسید است.»

سیاره مشتری به‌عنوان نگهبان زمین محسوب می‌شود و به‌دلیل نیروی جاذبه قوی خود هر جسمی را که در حال عبور به‌سمت زمین است، به‌طرف خود می‌کشد؛ ازاین‌رو اجسام مختلفی طی سال با این غول گازی برخورد می‌کنند. گفتنی است اولین برخورد در سال ۱۹۹۴ ثبت شده است.

منبع gadgetnews
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها