کشف مولکول‌های حیات در کهکشان راه شیری

0 104

دانشمندان میزان قابل‌توجهی مولکول‌های ارگانیک را در اطراف ستاره‌های جوان در کهکشان راه شیری شناسایی کردند. این مولکول‌ها مواد خام مورد نیاز برای شکل‌گیری زندگی به‌شمار می‌روند؛ الگویی که در کره زمین اتفاق افتاد. جان ایلی (John Ilee)، محقق دانشگاه لیدز (University of Leeds) انگلستان، دراین‌باره می‌گوید: «با این کشف درمی‌یابیم احتمال وجود حیات در راه شیری بیشتر از چیزی است که پیش‌تر تصور می‌کردیم.»

وجود این مولکول‌ها قدم‌های نخست برای ایجاد مولکول‌های پیچیده مورد نیاز برای پدید آمدن حیات است. به‌گفته ایلی، مولکول‌های یافت‌شده می‌توانند قند، اسید آمینه و حتی اجزای اسید ریبونوکلئیک (RNA) را خلق کنند. ‌بیولوژیست‌ها معتقدند اولین حیات بر کره زمین بر پایه اسید ریبونوکلئیک ایجاد شده که شبیه دی‌ان‌ای است. این مولکول‌های کشف‌شده عبارت از سیانواستیلن (HC3N)، استونیتریل (CH3CN) و سیکلوپروپنیلیدن (c-C3H2) هستند.

بااین‌حال ایلی عنوان می‌کند: «فضاهایی که این مولکول‌های پیچیده ارگانیک را در آن کشف کرده‌ایم با زمان و مکانی که به باور ما سیاره‌ها در آن شکل گرفته‌اند، فاصله بسیار دارند.» این کشف بر اساس یافته‌های تلسکوپ رادیویی آلما (ALMA) در شیلی به‌دست آمده است؛ تلسکوپی که می‌تواند ضعیف‌ترین امواج را در فضا دریافت کند. گفتنی است کهکشان راه شیری بیش از ۴۰۰ میلیارد ستاره دارد که هر کدام دست‌کم دارای یک سیاره هستند.

منبع bbc
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=58514
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها