دفاع مدیرعامل اسپیس‌ایکس از فالکون هوی

0 321

 ایلان ماسک  مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس‌ایکس، در توییتی گفت که اگر اتحادیه پرتاب فضایی آمریکا (ULA) تا قبل از سال ۲۰۲۳ یک فضاپیما به فضا بفرستد، کلاه خودش را با سس خردل خواهد خورد!
ایلان ماسک ، مدیر عامل شرکت  اسپیس‌ایکس،  پس از پرتاب هفته گذشته  ماهواره‌بر فالکون هوی  در مورد عملکرد آن بحث کرد.
 وی از مقایسه  فالکون هوی  با  ماهواره‌برسنگین  دلتا IV که توسط رقیب این شرکت یعنی اتحادیه پرتاب‌های فضایی آمریکا ساخته شده است، برآشفته شد.
  داگ الیسون ، سازنده آزمایشگاه پیشران جت، هفته گذشته در توییتر برخی از محاسبات را به اشتراک گذاشت که در برخی موارد،  ماهواره‌برسنگین  دلتاIV  می‌تواند مأموریت‌های خاص خارج از منظومه شمسی، عملکردی مشابه با  فالکون هوی  داشته باشد.
 ایلان ماسک  پاسخ داد که اعداد و داده‌های  الیسون  ایراد دارند. وی همچنین گفت که  فالکون هوی  هزینه بسیار کمتری از رقیب خود داشته است.
به نظر نمی‌رسد که  ایلان ماسک  این داده‌ها را باور کرده باشد و همچنین پیش‌بینی هزینه ۴۰۰ میلیون دلاری  ماهواره‌بررقیب را باور نداشت، چرا که پروژه قبلی اتحادیه پرتاب فضایی آمریکا که لغو هم شد، بالغ بر ۳۸۹ میلیون دلار برای این شرکت هزینه در بر داشت.
 ماسک  پیش‌بینی می‌کند که هزینه هر پرتابی پس از سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود.
وی در مورد برنامه این اتحادیه برای جایگزینی موشک‌های دلتا و اطلس خود با یک تقویت کننده قدرتمند جدید موسوم به  ولکان (Vulcan) گفت:«شاید این طرح موفقیت‌آمیز باشد، اما اگر آن  ماهواره‌برقبل از سال ۲۰۲۳ پرواز کند، من واقعاً کلاهم را با سس خردل خواهم خورد».
اولین پرتاب  ماهواره‌بر ولکان  ابتدا برای پرتاب در سال 2019 برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون حداقل به اواسط سال 2020 منتقل شده است که بر همین اساس  ایلان ماسک  عقیده دارد این پرتاب تا قبل از سال 2023 انجام نخواهد شد.
 ماسک  امیدوار است که  فالکون هوی  به اکتشافات سیاره‌ای و به مأموریت ناسا کمک کند.
در نظر گرفته شده است که این  ماهواره‌برفضایی قدرتمند که بزرگترین و قدرتمندترین  ماهواره‌برعملیاتی حال حاضر جهان است، برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۲ به ماه بازگردد و در نهایت تا اواسط قرن حاضر پای انسان را به مریخ باز کند.
 ماهواره‌بر فالکون هوی  در تاریخ ۶ فوریه یک خودروی  تسلا رودستر  ۱۰۰ هزار دلاری را همراه با یک سرنشین مانکن موسوم به  استارمن (Starman) به سمت مریخ فرستاد که اکنون در راه مریخ و سفر در عمق فضا است.


منبع دنیای اقتصاد
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5808
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها