نخستین راهپیمایی فضایی بدون حضور فضانوردان آمریکا و روسیه انجام شد

0 46

برای نخستین بار دو فضانورد از کشورهایی به‌جز آمریکا و روسیه یک راهپیمایی فضایی خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دادند و طی آن محل اتصال پنل‌های خورشیدی را که قرار است سال آینده میلادی وارد این ایستگاه شوند، آماده کردند. در این ماموریت ۶ ساعت و ۵۴ دقیقه‌ای که روز یکشنبه ۱۲سپتامبر (۲۱شهریور) صورت گرفت، آکی‌هیکو هوشیده (Akihiko Hoshide)، از آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA)، و توماس پسکی (Thomas Pesquet)، فضانورد فرانسوی آژانس فضایی اروپا (ESA)، لباس فضانوردی ایالات متحده را بر تن داشتند و پرچم کشورهای مربوطه را بر روی شانه چپ خود نصب کرده بودند.

در ماموریت مذکور هوشیده و پسکی پس از خروج از هوابند اصلی به‌سمت چپ سازه اصلی ایستگاه فضایی رفتند تا به موقعیتی از ایستگاه که با نام P4 شناخته می‌شود، دست یابند. در این نقطه فضانوردان برای ساخت یک پایه رابط با نام «کیت اصلاحی» (modification kit) همکاری و سپس آن را روی پایه یکی از آرایه‌های خورشیدی موجود در P4 نصب کردند.

این کیت ایستگاه را برای استقرار سومین مجموعه از شش آرایه خورشیدی جمع‌شونده جدید به‌نام iROSAs (سرواژه International Space Station Roll-Out Solar Arrays) آماده می‌کند. گفتنی است شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) طی ماموریتی قرار است iROSAs را در سال ۲۰۲۲ به ایستگاه فضایی بین‌المللی برساند تا یکی از ۸ کانال تامین انرژی ایستگاه، معروف به 4A، را ارتقا دهد که بخشی از کانال برق آزمایشگاه «دنسیتی» (Density) آمریکا، ماژول هارمونی (Harmony) و ماژول اروپایی «کلمبوس» (Columbus) محسوب می‌شود.

در راهپیمای فضایی یادشده هوشیده و پسکی پس از پایان نصب کیت رابط، یک واحد اندازه‌گیری نقطه شناوری را هم جایگزین کردند. این دستگاه برای اندازه‌گیری پتانسیل شارژ الکتریکی آرایه‌های ایستگاه و سطوح مجاور مرتبط با آن‌ها استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین ابزار ایمن‌سازی دریچه هوابند را که با نام «پین پین» (Pin Pin) شناخته می‌شود، عوض کردند.

فعالیت‌های دو فضانورد در این راهپیمایی فضایی علاوه‌بر دوربین ۳۶۰ درجه که توسط بازوی رباتیک از مرکز کنترل زمینی هدایت می‌شد، توسط یک دوربین ویژه واقعیت مجازی هم ضبط شد. این فیلم به‌عنوان بخشی از برنامه «تجربه ایستگاه فضایی بین‌المللی» (ISS Experience) در اواخر سپتامبر سال جاری میلادی توسط کپسول باری دراگون (Dragon) اسپیس‌ایکس به زمین می‌رسد.

آکیهیکو هوشیده از نگاه دوربین روی کلاه توماس پسکی
آکیهیکو هوشیده از نگاه دوربین روی کلاه توماس پسکی

پیش‌تر ناسا قصد داشت این پیاده‌روزی فضایی را توسط هوشیده و مارک ونده‌ هی (Mark Vande Hei)، فضانورد آمریکایی، انجام دهد، اما پس از آنکه ونده‌ هی دچار درد در ناحیه گردن شد، ناسا پسکی را برای این عملیات جایگزین کرد و بدین ترتیب نخستین راهپیمایی فضایی بدون فضانوردان آمریکایی یا روسی انجام شد. راهپیمایی هوشیده و پسکی ماموریت شماره ۲۴۴ ایستگاه فضایی بین‌المللی برای مونتاژ و تعمیرونگهداری بود.

منبع digikala isna wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=58064
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها