سه نوع ماهواره بومی در دست توسعه و ساخت است

0 381

رئیس سازمان فضایی ایران در یکی از شبکه‌های اجتماعی درباره سه نوع ماهواره بومی که مراحل توسعه و ساخت را طی می کند، گزارشی ارائه کردند. مرتضی براری شامگاه چهارشنبه گذشته در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«امروز از پژوهشکده سامانه‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران بازدید کردم و از نزدیک، در جریان آخرین وضعیت پیشرفت پروژه‌های ماهواره ای این مجموعه قرار گرفتم.  نکته حائز اهمیت و قابل توجه، شور و اشتیاق فراوان کارشناسان و متخصصان این پژوهشکده بود که نوید دهنده آینده‌ای روشن برای فعالیت‌های فضایی کشور است».
وی ادامه داد:«سه نوع ماهواره در کشور مراحل توسعه و ساخت را طی می کند.
دسته اول ماهواره‌های مخابراتی است که با ساخت ماهواره مصباح و پرتاب ماهواره امید، این خانواده شکل گرفته و با ماهواره‌های ناهید1 و ناهید2 در حال توسعه است.
گروه دوم، ماهواره‌های سنجشی است که فعالیت‌های تحقیقاتی آن با ساخت و پرتاب ماهواره‌های رصد، نوید و تدبیر با وضوح تصویر در سطح چند صد متر آغاز شده و اکنون با پروژه‌های دوستی، پیام، ظفر و سها که رزولوشنی چند ده متری دارند، ادامه می‌یابد.  این پروژه‌ها درواقع تشکیل دهنده مراحل توسعه برای دستیابی به ماهواره‌های تحقیقاتی عملیاتی بوده و گام به گام کشور را به این توانایی‌ها نزدیک‌تر می‌سازد.
دسته سوم نیز ماهواره‌های مکعبی و کوچک (کیوب‌ست) است که علاوه بر ایجاد بستر تجربه آموزی و آموزش نیروی انسانی متخصص، در آینده می‌تواند سرمنشأ تحولات جدی در این عرصه باشد».
براری تصریح کرد:«امیدواریم با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و تلاش و همت مضاعف کارشناسان و متخصصان کشور، تا افق چشم انداز 1404 شاهد دستیابی کشور به ماهواره‌های حرفه‌ای و عملیاتی بومی باشیم».
بیست و چهارم بهمن ماه ماهواره مخابراتی ناهید یک، به عنوان دستاورد ماهواره‌ای جمهوری اسلامی ایران در نشست کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو سازمان ملل متحد معرفی شد.
آن گونه که چندی پیش رئیس سازمان فضایی ایران اعلام کرد، درآمد سالیانه فروش تصاویر ماهواره‌ای و خدمات ارزش افزوده آن در دنیا نزدیک به چهار میلیارد دلار است که این رقم در سال‌های آینده به حدود 150 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.
به گفته وی، از آنجا که کشور ما جزو 10 کشور بلاخیز جهان است نیاز به استفاده حداکثری از خدمات سنجش از دور احساس می‌شود.
براری از تلاش برای ورود بخش خصوصی به این بخش، با تدوین پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی و سنجش از دور خبر داد.
حمایت از خودکفایی در تولید کالاهای راهبردی و تولید دانش بومی آن از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال 1392 ابلاغ شد.
پس از آن، سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (1396) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».


منبع خبرگزاری ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5806
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها