خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا

مریخ‌نورد ناسا دومین نمونه سنگ را نیز جمع‌آوری کرد

دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا که با سوراخ کردن سطح سنگی موسوم به روشت (Rochette) اولین نمونه‌برداری خود از سطح سیاره سرخ را انجام داده بود، حال موفق به سوراخ کردن دوباره این سنگ و جمع‌آوری دومین نمونه از سطح مریخ شد. این مریخ‌نورد اکنون با انجام موفق دومین عملیات برداشت نمونه از سنگ روشت، ۲ عدد نمونه با ارتفاع حدود ۶ سانتی‌متر دارد که در لوله‌هایی از جنس تیتانیوم ذخیره می‌شوند. قرار است این نمونه‌ها طی ماموریتی در سال ۲۰۲۶ به زمین منتقل شوند.

توماس زوربوچن (Thomas Zurbuchen)، مدیر علوم ناسا، می‌گوید: «با استفاده از پیچیده‌ترین ابزارهای علمی روی زمین انتظار کشف‌های شگفت‌انگیزی را در گستره وسیعی از زمینه‌های علمی، از جمله اکتشاف در مورد وجود احتمالی حیات باستانی در مریخ داریم.»

قطعه دوم از سنگ مریخ در لوله نمونه‌برداری
قطعه دوم از سنگ مریخ در لوله نمونه‌برداری کاوشگر استقامت

مریخ‌نورد استقامت

ناسا توسعه‌ ماموریت مریخی استقامت را از سال ۲۰۱۲ آغاز کرد و برای این منظور هزینه‌ای در حدود ۲.۷ میلیارد دلار متحمل شده است. استقامت با کمک تیم مهندسان کاوشگر کنجکاوی (Curiosity) این سازمان ساخته شده و دارای ۶ چرخ آلومینیومی است که هر کدام از این چرخ‌ها ۲۰.۷ اینچ قطر دارند و نسخه پیشرفته‌تر چرخ‌های کنجکاوی به‌شمار می‌‌روند.

این کاوشگر مجهز به دوربین‌های پیشرفته‌ای است و انتظار می‌رود طی ماموریتش تصاویر با وضوح بالایی را به زمین مخابره کند. همچنین طبق برنامه‌ریزی مریخ‌نورد مذکور قرار است حداقل ۲۰ لوله را پیش از پایان ماموریت خود پر کند که هر نمونه یک هسته استوانه‌ای به‌عرض ۱.۳ سانتی‌متر و طول ۶ سانتی‌متر است.

در همین رابطه بخوانید:

نخستین حفاری موفق مریخ‌نورد ناسا

اولین تلاش مریخ‌نورد استقامت ناسا برای نمونه‌برداری از مریخ ناکام ماند

منبع digikala espash
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=57973

به 9000 هزار فالوئر اینستاگرام اسپاش بپیوندید

مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها