تاریخ پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب مشخص شد

0 72

آژانس فضایی آمریکا پس از مدت‌ها تاخیر سرانجام تاریخ پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) را مشخص کرد. مطابق برنامه‌ریزی‌ها این تلکسوپ ۱۰ میلیارد دلاری ۱۸دسامبر (۲۷آذر) سال جاری میلادی از پایگاه فضایی گویان فرانسه (French Guiana) در آمریکای جنوبی به‌وسیله حامل فضایی آریان-۵ (Ariane-5) شرکت اروپایی آریان اسپیس (Arianespace) به فضا پرتاب می‌شود. این تلسکوپ را ناسا، موسسه علوم تلسکوپ فضایی (STSci) آمریکا و آژانس فضایی اروپا (ESA) به‌طور مشترک اپراتوری خواهند کرد.

ناسا در حالی زمان پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب را اعلام می‌کند که این ماموریت از سال ۲۰۱۸ تاکنون با تاخیر‌های مکرر مواجه شده است. با‌این‌وجود اکنون به‌نظر می‌رسد تلسکوپ مورد بحث در تاریخ اعلام‌شده به مدار زمین پرتاب خواهد شد، زیرا اکنون برخلاف گذشته تاریخ مشخصی تعیین شده است.

تلسکوپ جیمز مدتی پیش آخرین مرحله آزمایش خود را به‌پایان رساند و از آن زمان تابه‌امروز در تاسیسات شرکت آمریکایی نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) در ایالت کالیفرنیا آماده پرواز بوده است. نورثروپ گرومن و دیگر شرکت آمریکایی به‌نام بال ائرو اسپیس (Ball Aerospace & Technologies) جیمز وب را برعهده داشته‌اند.

این تلسکوپ وضوح و حساسیت بسیار بالایی را در مقایسه با تلسکوپ فضایی هابل ارائه خواهد داد و گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی از جمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها را فراهم می‌آورد. آینه اصلی جیمز وب که عنصر بصری این تلسکوپ محسوب می‌شود از ۱۸ قسمت آینه شش ضلعی تشکیل شده است که آینه‌ای با قطر ۶.۵ متر را تشکیل می‌دهند. این آینه بسیار بزرگ‌تر از آینه هابل با قطر ۲.۴ متر است.

برخلاف هابل که طیف‌های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (۰.۱ تا ۱ میکرومتر) را مشاهده می‌کند، جیمز وب در محدوده فرکانس پایین‌تری از نور مرئی با طول موج بلند در طیف مادون قرمز (۰.۶ تا ۲۷ میکرومتر) به رصد خواهد پرداخت که به آن اجازه می‌دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ (Redshift) را مشاهده کند.

در همین رابطه بخوانید: تلسکوپ فضایی جیمز وب طلوع کیهان را آشکار می‌کند

آخرین آزمایش زمینی آینه عظیم تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام شد

 

منبع digiato espash wikipedia
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=57864
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها