ایستگاه فضایی بین المللی به بخش خصوصی واگذار می شود

0 633

حدود یک ماه پیش وبسیات ورج (Theverge.com) گزارش داد که دولت ترامپ در حال آماده سازی برای پایان دادن به حمایت مالی از ایستگاه فضایی بین المللی تا سال ۲۰۲۵ میلادی است.
حالا واشنگتن پست مدعی شده به گزارشی داخلی از ناسا دست پیدا کرده که از تمایلات این سازمان برای خصوصی‌سازی این ایستگاه بعد از اتمام بودجه اش در سال ۲۰۲۴ خبر می دهد.
اسناد منتشر شده حکایت از آن دارند که تصمیمات برای قطع بودجه این ایستگاه به معنای پایان فعالیت آن تا سال ۲۰۲۵ نیست بلکه حکایت از آن دارد که واگذاری‌اش به بخش خصوصی برای ادامه فعالیتش، یکی از گزینه‌های پیش روی سیاستمداران آمریکایی است.
در این سند همچنین ذکر شده که سازمان فضایی آمریکا در نظر دارد تلاش‌هایش را روی گسترش همکاری‌های تجاری‌اش با شرکت‌های دیگر متمرکز نماید تا در نهایت زمینه برای واگذاری اختیارات این ایستگاه به غیر را فراهم نماید. در همین راستا نیز کاخ سفید فرایند تحلیل بازار را بر عهده خواهد گرفت و از بخش خصوصی درخواست کرده تا برنامه‌های خود را ارائه نمایند. طبق این برنامه بودجه ای ۱۵۰ میلیون دلاری در سال مالی ۲۰۱۹ برای تقویت نهادهای تجاری که می تواند نقش ISS را پر کند؛ درنظر گرفته شده است. احتمالا چنین طرحی عناصر یا توانایی‌هایی از ایستگاه فضایی بین المللی را نیز شامل شود.
مقامات رسمی کنگره اما با رد این گزارشات اظهار نموده‌اند که چنین اقدامی منافع بخش‌های خصوصی و دولتی آمریکا در حوزه فضایی را به خطر خواهد انداخت. با این حال اما برنامه مذکور در اصل پیرو همان انتظاراتی است که همه در مورد آینده این ایستگاه دارند؛ یعنی همزمان با معطوف شدن توجه ناسا به ماموریت به سمت ماه و مریخ، منافع تجاری به عاملی برای تفویض اختیارات این پایگاه به دیگری بدل می گردند.
ایالات متحده آمریکا سال‌هاست که تلاش دارد تصمیم گیری درستی در مورد آینده ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهد. در سال ۲۰۱۴ میلادی نیز دولت اوباما و کنگره آمریکا دوران پشتیبانی مالی از این ایستگاه را تا سال ۲۰۲۴ میلادی تمدید کردند اما سرنوشت آن بعد از این بازه در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.
خصوصی‌سازی این ایستگاه گزینه‌ای بود که از جانب یکی از زیرکمیته‌های فضایی کنگره مطرح گردید و در آن زمان حامیان این طرح مدعی بودند که انتقال مسئولیت این نهاد به بخش خصوصی موجب استمرار یافتن فعالیت‌های آن می شود.
با این حال اما مقامات رسمی صنعت مدعی هستند که باید تا سال ۲۰۲۸ میلادی تخصیص بودجه به این پایگاه ادامه پیدا کند. علاوه بر این با وجود آنکه هم اکنون شرکت‌های خصوصی نظیر اسپیس ایکس پروازهایی را به سمت این ایستگاه انجام می دهند اما بعید به نظر می رسد که صنعت خصوصی بتواند کنترل کامل این ایستگاه را در دست بگیرد.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5772
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها