راهپیمایی فضایی فضانوردان روس ایستگاه فضایی بین‌المللی

0 61

دو فضانورد روس ایستگاه فضایی بین‌المللی نخستین راهپیمایی از مجموعه راهپیمایی‌های فضایی برای تجهیز ماژول روسی این ایستگاه به‌نام نوکا (Nauka) را انجام دادند و طی آن این واحد آزمایشگاهی را به منبع تغذیه و شبکه داخلی ایستگاه وصل کردند. در این عملیات ۷ ساعت و ۴۵ دقیقه‌ای که روز جمعه ۲سپتامبر (۱۲شهریور) صورت گرفت، اولگ نویتسکی (Oleg Novitskiy) و پیوتر دوبروف (Pyotr Dubrov)، فضانوردان ماموریت اکسپدیشن-۶۵ (Expedition-65) ایستگاه، کابل‌های برق و داده را به ماژول آزمایشگاهی چند منظوره نوکا متصل نمودند.

اولگ نویتسکی در سمت راست و پیوتر دوبروف در سمت چپ

نویتسکی و دوبروف همچنین اتصال کابل شبکه داخلی اترنت (Ethernet) را به نوکا آغاز و بخشی از یک نرده دستی جدید را نیز برای سهولت کار در راهپیمایی‌های فضایی آینده نصب کردند. در این عملیات باتوجه‌به تلاش‌های اضافی که برای برداشتن درپوش‌های محافظ کابل‌ها نیاز بود، مرکز کنترل ماموریت در مسکو دستور داد تا نصب دو نرده و سه آزمایش علوم زیستی به پیاده‌روی فضایی بعدی موکول شود که برای ۹سپتامبر (۱۸شهریور) برنامه‌ریزی شده است.

گفتنی است راهپیمایی فضایی روز جمعه دهمین راهپیمایی فضایی در سال ۲۰۲۱ و دویست و چهل و دومین ماموریت برون‌ایستگاهی برای مونتاژ، تعمیرونگهداری و به‌روزرسانی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. در این عملیات که دومین راهپیمایی فضایی هر دو فضانورد محسوب می‌شود، نویتسکی با لباس فضایی «اورلان» (Orlan) روسیه با نوارهای قرمز به‌عنوان نخستین خدمه و دوبروف با نوارهای آبی به‌عنوان دومین خدمه فعالیت داشتند.

ماژول نوکا

ماژول نوکا که بزرگترین ماژول تحقیقاتی چند منظوره روسیه است، در تاریخ ۲۱ژوئیه۲۰۲۱ (۳۰تیر) با هدف افزایش حجم ایستگاه فضایی بین‌المللی به فضا پرتاب شد. این ماژول در ابتدا قرار بود سال ۲۰۰۷ ماموریت خود را آغاز کند، اما با ۱۴ سال تاخیر سرانجام به‌وسیله حامل فضایی پروتون-ام (Proton-M) از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur) قزاقستان به ایستگاه فضایی منتقل شد.

این ماژول بیش از ۱۳ متر طول و ۴.۳ متر قطر دارد و امکانات تحقیقاتی زیادی را در خود جای داده است. ماژول یادشده همچنین کاربردهای بسیار زیادی دارد و از آن می‌توان به‌عنوان یک تخت خواب اضافی، توالت، و سامانه بازسازی اکسیژن استفاده کرد.

منبع digikala
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=57360
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها