حامل فضایی شرکت آمریکایی در آسمان منفجر شد+فیلم

0 146

شرکت آمریکایی فایرفلای ائروسپیس (Firefly Aerospace) در اولین پرتاب مداری حامل فضایی خود شکست خورد. این عملیات روز جمعه ۳سپتامبر (۱۲شهریور) ساعت ۰۱:۵۹ به‌وقت گرینویچ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ (Vandenberg) در ایالت کالیفرنیا انجام شد و طی آن حامل فایرفلای آلفا (Firefly Alpha) پس از ۲ دقیقه و نیم از آغاز پرتاب در آسمان منفجر شد.

علت انفجار فایرفلای آلفا مشخص نیست و این شرکت در توییتی فقط از ایجاد مشکل برای حامل در ابتدای پرتاب خبر داده است. حامل مورد بحث در این عملیات حدود ۹۲ کیلوگرم محموله از جمله چند ماهواره مکعبی را با خود حمل می‌کرد. تیم فایرفلای ائرواسپیس اخیرا آزمایش احتراق موتورهای مرحله اول حامل را به‌مدت ۱۵ ثانیه و با موفقیت به‌انجام رسانده و شرایط را برای پرتاب روز جمعه مهیا کرده بودند.

فایرفلای آلفا یک حامل دو مرحله‌ای سوخت مایع است که بر اساس اعلام شرکت مذکور توسعه آن حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه دربرداشته است. این حامل با طول ۲۹ متر و قطر ۱.۸۲ متر، دارای وزنی معادل ۵۴ تن بوده و قادر است یک تن محموله را به مدار لئو منتقل کند. هر دو مرحله فایرفلای آلفا از اکسیژن مایع و RP-1 به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند. RP-1 نوع خاصی از نفت سفید بوده که برای استفاده در موتورهای حامل‌های فضایی مناسب است.

فایرفلای آلفا در کلاس حامل‌های فضایی کوچک طراحی شده و برای انتقال ماهواره‌های مکعبی و سایر محموله‌های کوچک به مدار لئو مناسب است. در سال ۲۰۱۵ ناسا از طریق «برنامه خدمات پرتاب» (Launch Services Program) خود مبلغ ۵.۵ میلیون دلار به فایرفلای ائرواسپیس اعطا کرد تا این شرکت با توسعه حامل فضایی یادشده، به تسهیل پرتاب ماهواره‌های کوچک و رونق بازار چنین ماهواره‌هایی کمک کند. هزینه هر بار پرتاب فایرفلای آلفا ۱۵ میلیون دلار اعلام شده است.

این حامل فضایی همچنین به‌عنوان رقیب آمریکایی برای حامل PSLV هند در بازار ماهواره‌های کوچک محسوب می‌شود، زیرا آمریکایی‌ها معتقدند قابلیت PSLV در حمل ماهواره‌های کوچک در کنار محموله اصلی، تهدیدی برای بازار حامل‌های فضایی شرکت‌های آمریکایی به‌شمار می‌رود.

در همین رابطه بخوانید : سومین پرتاب حامل فضایی استارت‌آپ آمریکایی شکست خورد

منبع spacenews rocketlaunch nasaspaceflight wikipedia youtube
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=57284
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها