کسب و کارهای فضایی در کشور با حمایت سازمان فضایی قوت می‌گیرند

0 702

اقتصاد صنعت فضایی بالغ بر 340 میلیارد دلار است که در برخی پیش بینی ها تا افق چشم انداز 1404 به 510 و حتی 640 میلیارد دلار خواهد رسید که نمایان‌گر رشدی حداقل 50 درصدی در 8 سال آتی است.
مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران با ذکر این مطلب  در روز فناوری فضایی افزود:«صنعت فضایی با وجود تمامی محدودیت‌ها، دستاوردهای برجسته‌ای در زمینه‌های مختلف اعم از تربیت نخبگان و متخصصان، دست‌یابی به فناوری‌های طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌ها و کاوشگرها و ایجاد زیرساخت‌های بومی پیچیده را در کارنامه خود دارد».
وی با اشاره به حضور جوانان و نخبگان کشور در بخش های مختلف تحقیقاتی وپژوهشی اعم از دانشگاهی، دفاعی، صنعتی و دانش بنیان،اظهار داشت:«به اذعان مراجع معتبر بین المللی، جمهوری اسلامی ایران در حوزه فضایی جزو معدود کشورهای دارنده چرخه کامل بومی فناوری و به تعبیر مشخص، قدرت های نوظهور این عرصه است که با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود می‌تواند یکی از بازیگران فعال این حوزه در سطح بین الملل در سال‌های آتی باشد».
رئیس سازمان فضایی با اعلام اینکه توسعه فناوری فضایی برنامه راهبردی کشور تا افق 1404در این حوزه است ، خاطرنشان کرد:«در نگاه اول، تثبیت دستاوردهای فناورانه کسب شده و پایدارسازی آن ، شکل گیری کسب‌و‌کارهای خصوصی در توسعه فناوری فضایی، امکان سرریز این فناوری در سایر حوزه‌های صنعتی و تقویت نقش فناوری فضایی در تحقق انقلاب صنعتی چهارم در این برنامه راهبردی مد نظر است.
براری با تأکید بر اقتصاد بخش فضایی در برنامه‌های آتی این بخش به عنوان نگاه دوم گفت:«امروزه بسیاری از کشورهای جهان علاوه بر بهره مندی از منافع مستقیم فناوری فضایی، با بهره گیری از ظرفیت‌های آن به دنبال توسعه اقتصادی و اجتماعی خود نیز هستند و این فناوری نقش جدی و قابل توجهی در این زمینه ایفا می‌کند».
رئیس سازمان فضایی با اشاره به 1500 ماهواره فعال در مدار زمین اظهار داشت:«در بیست سال آینده این تعداد به 20 هزار ماهواره خواهد رسید که نمایان‌گر گسترش حجم فعالیت‌های فضایی کشورهای مختلف است که این توسعه، علاوه بر ایجاد امکان ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف، اعم از ارتباطات، اقتصاد، کشاورزی، صنعت و معدن، مدیریت بلایا، محیط زیست و غیره، منجر به اشتغال و کارآفرینی نیز می‌شود».
براری ادامه داد:«در این اقتصاد گسترده تلاش خواهیم کرد تا با تحریک تقاضا به‌ویژه نیازهای دستگاه‌های اجرایی کشور از یک سو، و از سوی دیگر فراهم بستر ورود بخش خصوصی و ایجاد کسب و کارهای جدید نقش جدی تری در آن ایفا کنیم».
وی با اعلام اینکه در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تلاش می‌کنیم با بازنگری رنجیره ارزش ؛ ورود و توسعه فعالیت‌های بخش خصوصی و کسب و کارهای جدید دانش بنیان را تسهیل کنیم، افزود:«تدوین پروانه اپراتور ماهواره‌ای با همکاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان اولین گام از این مسیر هم اکنون مراحل پایانی خود را دنبال می کند. اما این رویکرد محدود به کسب و کارهای بزرگ در عرصه فضایی نخواهد بود و کسب و کارهای کوچک و متوسط که به نوبه خود می تواند منجر به اشتغال و ارزش آفرینی جوانان نخبه و متخصص این عرصه نیز شود، مورد توجه ویژه قرار می گیرد».
معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی کشور به‌کارگیری فرصت‌ها و ظرفیت‌های بین المللی در جهت توسعه فناوری و اقتصاد بخش فضایی را نگاه سوم برنامه‌های آتی این بخش اعلام کرد و گفت:«تلاش خواهیم کرد با حضور فعالانه و مسئولانه در عرصه بین‌الملل، ضمن دفاع از حقوق و منافع ملی کشور در مجامع و نهادهای مختلف، امکان استفاده حداکثری از این ظرفیت را با همکاری‌های مشترک، صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان، انتقال فناوری، جذب سرمایه خارجی و … فراهم کنیم و تحقق این اهداف با همکاری منسجم و هماهنگ بخش های مختلف صنعت فضایی صورت می‌پذیرد».

منبع خبرگزاری صدا سیما
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5704
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها