کشف ساختاری عجیب و ناشناخته در کهکشان راه‌ شیری

0 47

گروهی از محققان دانشگاه نانجینگ (Nanjing University) چین یک رشته گاز عظیم در کهکشان راه‌ شیری شناسایی کرده‌اند که هنوز به‌طور دقیق ماهیت آن مشخص نشده است. این رشته گاز عظیم موسوم به «دم گربه» (Cattail) که به‌نظر می‌رسد دوردست‌ترین و بزرگترین رشته گاز در کهکشان است، احتمال دارد ساختاری ناشناخته در فضا یا بخشی از یک بازوی مارپیچ راه‌ شیری باشد.

البته این امکان نیز وجود دارد که دم گربه بخشی از یک بازوی تازه باشد، اما هنوز این سوال وجود دارد که چگونه یک رشته عظیم در چنین مکانی به‌وجود آمده است! دانشمندان برای ردیابی دم گربه با استفاده از تلسکوپ فَست (FAST سرواژه Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) واقع در استان گوئیژو (Guizhou) چین این ابرهای هیدروژن اتمی خنثی را بررسی کردند. چنین ابرهایی معمولا در بازوهای مارپیچ کهکشان‌هایی مانند راه‌ شیری وجود دارند که با مطالعه تفاوت‌های مختلف در نور هیدروژن می‌توان نقشه تعداد و اشکال بازوهای راه‌ شیری را ترسیم کرد.

آن‌ها دریافتند این ساختار عجیب دارای سرعت ۷۱۷۵۰ سال نوری از مرکز راه‌ شیری بوده و جرم آن ۱۰۴*۶.۵ متر مربع است. همچنین طبق داده‌های تلسکوپ فَست، طول و عرض آن نیز به ترتیب ۳۵۹۰ و ۶۷۵ سال نوری است که این مقادیر می‌تواند حتی بیشتر هم باشد. در ظاهر به‌نظر می‌رسد تعیین ماهیت این رشته گاز کاری ساده است، اما اندازه‌گیری اندازه و فاصله اجسام کهکشانی از زمین، حتی در کهکشان راه‌ شیری هم امری بسیار دشوار است.

منبع mehrnews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=56037
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها