روسیه اجاره پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان را تا سال ۲۰۵۰ تمدید کرد

0 248

پروتکل الحاقی به موافقتنامه سال ۱۹۹۴ مربوط به اجاره پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur) میان روسیه و قزاقستان اجرا شد که براساس آن پایگاه مذکور تا سال ۲۰۵۰ در اختیار روسیه می‌ماند. بایکانور نخستین پایگاه فضایی جهان است که در نزدیکی شهر کازالینسک (Kazaly) قزاقستان قرار گرفته و از اتحاد جماهیر شوروی به این کشور آسیای مرکزی به‌ارث رسیده است.

پایگاه فضایی بایکونور

پایگاه فضایی بایکونور دارای تشکیلات علمی و فنی در چندین رشته مختلف از جمله ادوات و سامانه‌های خودکار و تاسیسات مهندسی است. این پایگاه که در منظقه نیمه‌صحرایی دارای شرایط اقلیمی شدید (تابستان‌های داغ و خشک و زمستان‌های سرد با بادهای شدید و نزولات آسمانی خیلی کم) قرار دارد، در سال ۱۹۵۵ تاسیس شد. شرایطی که باید در انتخاب محل ساختمان پایگاه پرتاب‌های فضایی مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از دوری و فاصله زیاد آن از نقاط مسکونی شهری، امکان تامین امنیت در وقت پرتاب، امکان انتخاب منطقه‌ای برای فرود فضاپیماها در شرایط عادی و اضطراری، وجود آسمان آفتابی و تعداد زیاد روزهای بدون ابر طی سال، که همه این شرایط در بایکونور وجود دارد.

پرتاب ماهواره‌برها از بایکونور برحسب برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و قراردادهای منعقد‌شده تحقیقاتی برای استفاده از امکانات فضایی روسیه در جهت تسخیر فضای بیرونی زمین میان این کشور با آمریکا، فرانسه و دیگر کشورها صورت می‌گیرد. اسپوتنیک-۱ (Sputnik-1)، نخستین ماهواره جهان، یوری گاگارین (Yuri Gagarin)، اولین فضانورد تاریخ، و والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova)، اولین زن فضانورد از این پایگاه به فضا فرستاده شدند.

منبع irna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=55712
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها