تصویر کهکشان‌های در حال تعامل با یکدیگر

0 40

تلسکوپ فضایی هابل تصویری از کهکشان‌های در حال تعامل (Interacting Galaxy) ثبت کرده است که در آن کشش گرانشی میان آن‌ها را نمایش می‌دهد. این گروه موسوم به آرپ-۱۹۵ (Arp-195) در اطلس کهکشان‌های عجیب قرار دارد که فهرست نشان‌دهنده برخی از کهکشان‌های شگفت‌انگیز در جهان است.

چنین تصاویری علاوه‌بر زیبایی به یافتن اهداف رصدهای آینده توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb) نیز کمک می‌کند. جیمز وب که یک تلسکوپ ۹.۸ میلیارد دلاری با وضوح و حساسیت بسیار بالاتر در مقایسه با هابل است، گستره وسیعی از تحقیقات در زمینه‌های نجوم و کیهان‌شناسی از جمله مشاهده برخی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل‌گیری و تکامل اولین کهکشان‌ها را فراهم می‌آورد.

همچنین برخلاف هابل که طیف‌های اشعه فرابنفش، طیف مرئی و مادون قرمز (۰.۱ تا ۱ میکرومتر) را مشاهده می‌کند، جیمز وب در محدوده فرکانس پایین‌تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق مادون قرمز (۰.۶ تا ۲۷ میکرومتر) به رصد خواهد پرداخت که به آن اجازه می‌دهد اجرام بزرگ انتقال به سرخ (Redshift) را مشاهده کند. انتقال به سرخ پدیده‌ای است که در آن نور گسیل‌شده از یک جرم (مانند امواج مرئی، فرابنفش، اشعه ایکس و اشعه گاما) به‌سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود.

 

منبع isna
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=55536
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها