مشکل فنی ماژول روسی، ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای لحظاتی از کنترل خارج کرد

0 86

ماژول روسی نوکا (Naoka) که به‌تازگی به‌سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شده است، پس از پیوستن به این ایستگاه، ناگهان پیشرانه‌های خود را بدون فرمان قبلی روشن کرد. این امر باعث شد تا چرخش ایستگاه فضایی برای لحظاتی از کنترل خارج شود. پس از پیوستن ماژول به ایستگاه فضایی، خدمه آن نشت احتمالی محل اتصال را مورد بررسی قرار داده، سپس دریچه را باز کرده و یکپارچه‌سازی رایانه‌ها را در ماژول انجام دادند؛ اما ناگهان و بدون هشدار، پیشرانه‌های نوکا به‌طور ناخواسته فعال شدند.

این موضوع موجب شد تا ایستگاه، کنترل چرخش خود را حدود ۴۵ درجه از دست بدهد. هنوز مشخص نیست چه عاملی باعث چنین رویدادی شده است، اما یک احتمال این است که رایانه‌های نوکا اتصال را تشخیص نداده و در نتیجه به رانش ادامه داده‌اند. بنابراین کنترل‌کننده‌های ماموریت با انجام یک مانور، مجددا آن را در جهت صحیح قرار دادند. با وقوع این مشکل، فعالیت‌های روزانه در ایستگاه هم لغو شد تا خدمه و کنترل‌کننده‌های ماموریت، وضعیت فعلی را بررسی کنند و علت فعال شدن ناخواسته پیشرانه‌ها روشن شود. این رخداد غیرمنتظره همچنین باعث لغو برنامه‌ریزی قبلی پرتاب فضاپیمای آزمایشی استارلاینر (Starliner) شرکت بوئینگ شده است.

نوکا پس از ۱۴ سال تاخیر با هدف افزایش حجم ایستگاه فضایی بین‌المللی به مدار پرتاب شد. این ماژول تحقیقاتی که در ابتدا قرار بود سال ۲۰۰۷ ماموریت خود را آغاز کند، روز ۲۱ژوئیه (۳۰تیر) به‌وسیله حامل فضایی پروتون-ام (Proton-M) از پایگاه فضایی بایکونور (Baikonur) قزاقستان به‌سمت ایستگاه فضایی فرستاده شد. ماژول مذکور حامل یک بخش رباتیک جدید بوده که قرار است اطلاعاتی را به بخش روسی ایستگاه فضایی ارائه کند. این ماژول بیش از ۱۳ متر طول و ۴.۳ متر قطر دارد و امکانات تحقیقاتی زیادی را در خود جای داده است. ماژول یادشده همچنین کاربردهای بسیار زیادی دارد و از آن می‌توان به‌عنوان یک تخت خواب اضافی، توالت، و سامانه بازسازی اکسیژن استفاده کرد.

منبع digikala espash
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=55403
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها