اخترشناسان بالاخره توضیحی برای اَبرسازه بیگانگان یافتند

0 273

طی دو سال اخیر، اخترشناسان سراسر جهان مشغول بررسی جرمی آسمانی بودند که برای مدتی طولانی، لقب «اسرارآمیزترین ستاره جهان هستی» را به خود اختصاص داده بود؛ شی‌ء ای فضایی که درخشش غیرقابل توضیحی را بدون الگویی مشخص از خود ساطع می‌کرد و باعث خارش سر دانشمندان شده بود.
حالا به نظر می‌رسد که اخترشناسان بالاخره توانسته‌اند توضیحی برای رفتار عجیب این ستاره ارائه دهند. این محققان تقریباً مطمئن هستند که اصلی‌ترین دلیل بروز این رفتار، غبارهای پیرامون ستاره KIC 8462852 است؛ توضیحی که شاید به‌اندازه «دخالت بیگانگان» هیجان‌انگیز نباشد، اما قطعاً منطقی‌تر به نظر می‌رسد.
این منطقی‌ترین پاسخی است که اخترشناسان تا به امروز برای رفتار عجیب KIC 8462852 داشته‌اند؛ ستاره‌ای که مثل هیچ ستاره دیگری نیست. ناپایداری نوری این ستاره بسیار شدید است و درخشش آن گاهی به ۲۰ درصد می‌رسد. نکته عجیب این بود که درخشش ستاره، الگویی مشخص ندارد. این بدان معناست که شی ای بسیار بزرگ و غیرمعمول دائماً از مقابل ستاره عبور می‌کند و دانشمندان را به این باور رسانده بود که شی، خانواده‌ای از شهاب‌سنگ‌های عظیم یا حتی «ابرسازِ ای بیگانه» است که به دور ستاره می‌گردد.

ایده مربوط به بیگانگان به‌قدری توجه عمومی را جلب کرد که ۱۷۰۰ نفر، رقمی بالغ‌بر ۱۰۰ هزار دلار را در کیک استارتر به کمپینی برای رصد هرچه دقیق و بیشتر این ستاره اختصاص دادند. از مارس ۲۰۱۶ تا دسامبر ۲۰۱۷، اخترشناسان رصدخانه Las Cumbres مشغول تماشای این ستاره با تلسکوپ‌های سراسر جهان بوده‌اند.

کمپین کیک استارتر مورداشاره، امروز به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی دارد که البته هنوز باید تفسیر شوند. اما تحلیل‌های اولیه نشان می‌دهد هر آنچه از مقابل KIC 8462852 عبور می‌کند، جسمی کدر نبوده و نور را مشابه به گردوخاک و غبار فیلتر می‌کند. بنابراین تئوری ابر سازه متعلق به بیگانگان، فعلاً باید به دست فراموشی سپرده شود.
البته گفتنی است که با شکل‌گیری این نظریه، هنوز تحقیقات اخترشناسان به پایان نرسیده و سؤالات بی‌پاسخ زیادی باقی‌مانده است. به‌عنوان‌مثال عامل به وجود آمدن این حجم از غبار مشخص نیست و از طرف دیگر، نمی‌دانیم که غبار در حال گردش به دور ستاره است یا منشأ آن به نقطه‌ای دیگر از فضای بی‌پایان بازمی‌گردد.

منبع دیجیاتو
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5466
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها