ماهواره مرموز پرتاب شد

0 931

سیروس برزو: اسپیس ایکس  صبح امروز، دوشنبه ۱۸ آذرماه یک ماهواره دولتی مخفی به نام زوما را پرتاب کرده است، اما جزئیات این مأموریت در رمز و راز قرار گرفته، چراکه هیچ آژانس دولتی خاصی هنوز به‌عنوان صاحب زوما  اعلام‌نشده است.
موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس قرار بود ماهواره زوما (Zuma) را بین ساعت ۸ شب تا ۱۰ بعدازظهر به‌وقت شرق آمریکا  روز جمعه ۵ ژانویه از سکوی پرتاب شماره ۳۹آ در مرکز فضایی کاناورال، فلوریدا پرتاب کند که با توجه به دلایل امنیتی و سری این پرتاب به روز دوشنبه ۸ ژانویه ساعت ۰۰:۵۵ به وقت شرق آمریکا تقریبا «۴ صبح امروز» به وقت ایران پرتاب گردید. هنوز مشخص نیست که چه ارگان دولتی صاحب این ماهواره است و چه مأموریتی را بر عهده دارد اما مقصد ماهواره زوما جایی در مدار پایین زمین (LEO) است. این ارتفاع البته شامل طیف وسیعی از حدود ۲۵۰ تا ۲۰۰۰ کیلومتر می‌شود و ماهواره‌ها یا سفینه‌های مستقر در این مدار توانایی دقیق شدن به نقاط مختلف زمین رادارند و بسته به ارتفاع آن‌ها، هر بار گردششان به دور زمین حدود ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول می‌کشد. بااین‌حال، این مقصد نمی‌تواند به‌طور دقیق از هدف پرتاب زوما اطلاعاتی بدهد زیرا در این ارتفاع ماهواره‌های مختلفی از جاسوسی گرفته تا ارتباطی و هواشناسی همچنین ایستگاه بین‌المللی فضایی را دربرمی گیرد.


فالکون-۹ یک موشک دومرحله‌ای است که به خاطر استفاده از ۹ موتور در طبقه اول موشک به این اسم نام‌گذاری شده است و اولین موشک قابل‌استفاده مجدد در جهان بشمار می‌رود. فالکن می‌تواند بارهای تا ۲۲۸۰۰ کیلوگرم را به مدار پایین زمین حمل کند و بر این اساس زما نمی‌تواند بیش از این وزن داشته باشد.
این فعالیت‌ها بخشی از فعالیت اسپیس ایکس  برای ایجاد موشک و فضاپیمای قابل‌استفاده مجدد است که بنا به گفته الون ماسک مدیرعامل شرکت هزینه‌های بهره‌گیری از فناوری فضایی را به شکل قابل‌توجهی کاهش خواهد داد.
پرتاب زوما  برای اواسط ماه نوامبر برنامه‌ریزی‌شده بود، اما اسپیس ایکس  تاریخ عرضه را به تأخیر انداخت تا این شرکت بتواند اطلاعات آزمایش قبلی که برای شریک دیگر انجام داده بود را موردمطالعه بیشتر قرار دهد.


پیش از آغاز برنامه‌ریزی‌شده در ماه نوامبر، شرکت نورث گرومن تائید کرد که مجوز پرتاب زوما  با موشک فالکون-۹ اسپیس ایکس را به دست آورده است، اما این شرکت جزئیات دقیقی در مورد اینکه کدام ارگان دولتی این پروژه را مدیریت می‌کند را اعلام نکرده است.
محرمانه بودن حتی کلیات این پرتاب غیرعادی بوده و معلوم نیست چه چیزی باعث شد این پرتاب متفاوت از پرتاب‌های گذشته باشد که جزئیات کلی آن‌ها اعلام نشود. حتی اگر زوما یک ماهواره مرتبط با امنیت ملی باشد زیرا به‌طور مثال در مورد عملیات قبلی مثل پرتاب فضاپیمای نظامی ایکس-۳۷ب (X-37B) نیروی هوایی در ماه سپتامبر و یا پرتاب ماه مه ۲۰۱۷ که ماهواره‌ای از ناوگان ماهواره‌های جاسوسی ایالات‌متحده را به مدار برد، کلیاتی در اختیار رسانه‌های همگانی قرار می‌گرفت.
شرکت اسپیس ایکس پنجره پرتاب زوما دوساعته اعلام کرده است. این نشان می‌دهد که زوما برای رسیدن به مدار مقصد، نیازی به پرتاب لحظه‌ای ندارد و این شرکت برخی انعطاف‌پذیری برای رسیدگی به هرگونه مشکلات ساده و یا مسائل مربوط به آب‌وهوا در تأخیر شمارش معکوس را در نظر دارد.
علیرغم محرمانه بودن مأموریت زوما، شرکت اسپیس ایکس  یک وب‌سایت برای این مأموریت ایجاد کرده و قرار است که از حدود ۱۵ دقیقه قبل از پرتاب نمایش تلویزیونی از عملیات پرتاب را نشان می‌داده است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5461
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها