پیشرفت اقتصادی ۸۰ درصدی برای شرکت اسپیس ایکس در سال ۲۰۱۷

0 691

سال ۲۰۱۷ برای شرکت فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) که در مالکیت ایلان ماسک قرار دارد، سال خوبی بوده است. این شرکت طی سال جاری موفق شد هجدهمین پرتاب ماهواره‌بر خود را به اتمام برساند و این موضوع رکورد جدیدی را برای یک شرکت فضایی خصوصی ثبت کرد. بهترین رکورد قبلی این شرکت شامل ۱۰ پرتاب ماهواره‌بر موفق در تقویم زمانی ۱ ساله بوده که بخشی از آن مرهون موفقیت‌های این شرکت در سال ۲۰۱۷ است.
ماهواره‌بری که یکشنبه توسط اسپیس ایکس پرتاب شد مربوط به یک مشتری این شرکت بانام ایریدیوم (Iridium Communications) بوده است. این مأموریت برای شرکت ارتباطات اخترشناسی ایریدیوم اجراشده و ۱۰  ماهواره مخابراتی ایریدیوم نکست (Iridium Next) را در مدار پایینی زمین قرار داده و چهارمین مأموریت از این نوع است که شرکت اسپیس ایکس هدایت آن را برای مشتریانش بر عهده داشته است.

اسپیس ایکس تاکنون ۴۰ ماهواره برای شرکت ایریدیوم را در ۴ مأموریت جداگانه در سال جاری به فضا برده است. ماهواره‌بر مورداستفاده در این مأموریت از نوع فالکون ۹ (Falcon 9) بود که پیش‌تر قابلیت‌های پروازی آن به اثبات رسیده است. شرکت اسپیس ایکس تاکنون این ماهواره‌بر فالکون ۹ را در ۵ مأموریت جداگانه به آسمان فرستاده که تمام آن‌ها در سال جاری میلادی انجام‌شده‌اند. و آخرین مأموریت آن در ماه ژوئن اجرا شد که آن‌هم به سفارش شرکت ایریدیوم انجام گرفت. همچنین ایریدیوم اولین مشتری شرکت اسپیس ایکس در سال جاری بود که پیش‌تر در ماه ژانویه اجراشده بود. آن دوران یک مقطع زمانی حیاتی برای شرکت بود؛ زیرا شرکت اسپیس ایکس سانحه‌‌ای وحشتناک را که به نابودی ماهواره‌بر و محموله آن ازجمله ماهواره اینترنتی فیس‌بوک منجر شده بود را پشت سر گذاشته بود و بیم آن میرفت که مشتریانش را در همان ابتدای فعالیت از دست بدهد. این شرکت در ۲۰۱۸ میلادی ۴ مأموریت دیگر برای ایریدیوم انجام می‌دهد تا ۳۵ ماهواره دیگر به مدار زمین ببرد.

شرکت اسپیس ایکس هجدهمین مأموریت سالانه خود را از پایگاه هوایی وندنبرگ (Vandenberg Air Force Base) در ایالت کالیفرنیا اجرا کرد. فرآیند احیای ماهواره‌بر مربوط به عملیات اول جزو پارامترهای مأموریتی به شمار نمی‌آمد. اکنون شرکت، امیدوار است که اولین ماهواره‌بر سنگین فالکون خود را در ماه آینده پرتاب کند. در حال حاضر این ماهواره‌بر در پایگاه هوایی کیپ کارناوال (Cape Canaveral Air Force) ایالت فلوریدا آماده پرتاب است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5389
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها