درگذشت قهرمان یکی از مشهورترین عکس‌های فضایی جهان

0 998

سیروس برزو: بروس مک کاندلس فضانورد ناسا و صاحب یکی از مشهورترین عکس‌های فضایی ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ درگذشت.

او متولد ۸ ژوئن ۱۹۳۷ در بوستون از ایالت ماسا جوست آمریکا بود. مک کاندلس بعد از دبیرستان در ۱۹۵۸ درجه لیسانس خود را در رشته علوم دریایی از آکادمی نیروی دریایی آمریکا و فوق‌لیسانس در مهندسی برق را در ۱۹۶۵ از دانشگاه استنفورد گرفت. پس‌ازآن تمرینات پرواز خود را در فرماندهی تمرینات هوانوردی نیروی دریایی در پایگاه‌های پنساکولا ،فلوریدا،کینگز ویل و تگزاس آغاز کرد و به‌عنوان هوانورد نیروی دریایی منتخب شد تا برای کار با سامانه‌های تسلیحاتی و تمرین فرود با اف-۶آ اسکای ری به کی وست،فلوریدا برود .او از دسامبر ۱۹۶۰تا فوریه ۱۹۶۴در اسکادران جنگی ۱۰۲ مامور شد و با اسکای ری و اف-۴ بی و فانتوم ۲ پرواز کرد و بر روی ناو فارستال و ناو اینتر پرایز که با دومی در محاصره کوبا شرکت کرده فعالیت داشت.

به مدت سه ماه در اوایل ۱۹۶۴او آموزش‌دهنده پرواز ابزاری در اسکادران تهاجمی وی آ -۴۳ در ایستگاه هوایی نیروی دریایی آپولو، ساسک فیلد در اوشنا، ویرجینیا بود و بعد به واحد آموزش تفنگداران دریایی افسران ذخیره نیروی دریایی در دانشگاه استنفورد برای مطالعات بیشتر در رشته مهندسی برق معرفی شد. او در پرواز با هواپیماهای تی- ۳۳بی شوتینگ استار، تی -۳۸آ تالن، اف- ۴بی، فانتوم ۲، اف- ۶آ اسکای ری، اف -۱۱ تایگر، تی اف- ۹جی کوگار، تی-۱ سی استار، تی- ۳۴بی منتور و بالگرد بل ۴۷جی تخصص یافت. او بیش از ۳۶۵۰ساعت پرواز انجام داده که ۳۳۰۰ساعت آن هواپیمای جت بوده است. 
مک کاندلس درزمانی که در آوریل ۱۹۶۶ توسط ناسا انتخاب شد، ۵۲۰۰ ساعت پرواز با وسایل پرنده مختلف در پرونده داشت که حدود ۵۰۰۰ ساعت آن با انواع مختلف هواپیماهای جت بود.


او عضو خدمه پشتیبانی فضانورد برای ماموریت آپولو و پرواز سرنشین دار اسکای لب بود . مک کاندلس سرانجام بعد از ۱۸ سال انتظار در پرواز شماره ۴۱-ب شاتل فضایی ‏که ‏۳ فوریه ۱۹۸۴ به فضا پرتاب شد، توانست به آرزوی دیرنه اش برسد و به فضا سفر کند. در جریان همین ماموریت بود که واحد مانور مستقل را آزمایش کرد و نام خود را به‌عنوان نخستین کسی که در فضا راهپیمایی ‏آزاد و بدون اتصال به سفینه فضایی پرواز کرده به ثبت رساند. سفر ۷ روز و ۲۳ ساعت و ۱۵ ‏دقیقه‌ای مک کاندلس همچنین عنوان صد و سی و سومین فضانورد جهان، شصت و هفتمین ‏فضانورد آمریکا را برای او در پی داشت.

حدود شش سال بعد در‏ ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ او به‌عنوان یک متخصص با کیهان‌پیمای دیسکاوری و در چارچوب پرواز شماره ۳۱ شاتل فضایی به مدار زمین سفر کرد که ۵ روز و ۱ ساعت و ۱۶ ‏دقیقه طول کشید. مک کاندلس در ۳۱ اوت ۱۹۸۰‏ از فضانوردی کناره‌گیری کرد و در شرکت فضایی مارتین مارتیا به فعالیت پرداخت. 

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5372
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها