تحول در ماموریت‌های فضایی با نسل جدید ماهواره‌های کوچک ناسا

0 787

ناسا به دنبال استفاده از نسل جدیدی از ماهواره‌های کوچک است که استفاده از آن‌ها تأثیر شگرفی بر مأموریت‌های فضایی آینده دارد.
اولین ماهواره کوچک ازاین‌دست ۹ روز پیش در مدار کره زمین قرار گرفت.
این ماهواره کهDellingr  نام دارد، ابعادی به‌اندازه یک جعبه کفش عادی دارد و برای اجرای مأموریت‌های متنوع علمی قابل‌استفاده است. یکی دیگر از مزیت‌های این ماهواره‌های کوچک جدید استحکام و دقت بالای آن‌هاست که احتمال سقوط یا عدم موفقیت آن‌ها در زمان اجرای وظایف محوله را به حداقل می‌رساند.
ماهواره‌های مذکور از نسل ماهواره‌های کوچک مکعبی شکل موسوم به CubeSat ها هستند. این ماهواره‌ها اولین بار در سال ۱۹۹۹ در دانشگاه پلی‌تکنیک کالیفرنیا طراحی و ساخته شدند. تولید ماهواره‌های مکعبی کم‌هزینه است و لذا می‌توان این کار را به‌سادگی در شرکت‌های خصوصی و دانشگاه‌ها انجام داد.
مهم‌ترین نقطه‌ضعف این ماهواره‌ها تابه‌حال اطمینان‌پذیری پایین آن‌ها بوده است که باعث شده نرخ سقوط و خرابی آن‌ها به حدود ۵۰ درصد برسد. اما نسل جدید این ماهواره‌ها که توسط ناسا طراحی‌شده‌اند وضعیت به‌مراتب بهتری خواهند داشت.
در ماهواره Dellingr از طیف‌سنج‌های جدیدی برای نمونه‌برداری از اتم‌های خنثی و یونیزه شده در فضا و همین‌طور دو مغناطیس‌سنج به‌منظور مطالعه در مورد میدان‌های مغناطیسی کره زمین استفاده‌شده است.
همچنین حسگرهایی وضعیت تشعشعات گرمایی و نوری زمین را موردبررسی قرار خواهند داد. شرایط باثبات این ماهواره در ۹ روزی که از مأموریتش می‌گذرد، امیدها برای طراحی موفقیت‌آمیز ماهواره‌های ارزان‌قیمت مشابه را افزایش داده است.

 
منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5210
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها