گزارش سازمان ملل از میزان خسارت وارد آمده به سرپل ذهاب+عکس ماهواره‌ای

0 1,212

درحالی‌که هنوز زلزله‌زدگان غرب کشورمان با برخی مشکلات ابتدایی دست‌به‌گریبان‌اند، سازمان ملل گزارش‌هایی در این خصوص تهیه و منتشر می‌کند که می‌توان با مراجعه به آن‌ها تصویر بهتری از واقعه روی‌داده و ابعاد آن به دست آورد.
ازجمله این گزارش‌ها، گزارشی است که چند روز پیش توسط موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (unitar) منتشر شد و حکایت از آن داشت که در محدوده وقوع زلزله در غرب کشورمان و شرق عراق، جمعیتی حدود 4 میلیون و 700 هزار نفر ساکن هستند که این زلزله و امثال آن توانسته یا خواهد توانست بر زندگی ایشان تأثیر بگذارد.
 جمعیت بزرگی که اهالی سرپل ذهاب تنها کسری از آن را شامل می‌شدند و در این زلزله، خسارات سنگینی متوجه ایشان شد. خسارت‌هایی که در گزارش اخیر موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد به‌طور ویژه موردبررسی قرارگرفته و نقشه‌ای تهیه و به آن منظم شده که بر اساس آن بهتر می‌توان فهمید زلزله “ازگله” چه بر سر شهر سرپل ذهاب آورده است:

این نقشه میزان خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها و سازه‌های شهر سر پل ذهاب را نشان می‌دهد که بر اساس مقایسه تصاویر تهیه‌شده توسط ماهواره‌  Pleiadesدر تاریخ‌های 24 جولای و 16 نوامبر سال 2017 به‌دست‌آمده است.
 بر مبنای این بررسی، از حدود 9700 سازه بررسی‌شده در تصاویر ماهواره‌ای، تقریباً 683 سازه آسیب‌دیده است که این آسیب‌ها در محدوده مسکن مهر و محله‌های پیرامون اداره پست شهر بیشتر بوده است. این گزارش می‌افزاید که تقریباً در 7 درصد سازه‌های آسیب‌دیده بررسی‌شده، تخریب کامل رخ‌داده است.

ازجمله نکات جالب‌توجه دیگر در این گزارش، مشخص کردن محدوده‌های آسیب‌دیده سرپل ذهاب بر اساس خسارت‌های وارد آمده به سازه‌هاست که با طیف رنگی زرد تا بنفش (زرد: خسارت کمتر و بنفش: خسارت بیشتر) مشخص‌شده و بر اساس آن، قسمت عمده بافت شهری سرپل ذهاب براثر زلزله دچار خسارت شده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که هنوز هیچ گزارش یا ارزیابی خاصی توسط نهادهای مسئول در کشورمان در خصوص میزان خسارت‌های زلزله اخیر تهیه و منتشرنشده و حتی وعده تهیه و ارائه گزارش‌هایی ازاین‌دست نیز ارائه نشده است؛ درست مثل زلزله‌های بزرگی که پیش‌تر در کشورمان رقم خورده و به‌رغم سپری شدن سالها از وقوعشان، گزارش جامع و کاملی در خصوص میزان خساراتی که به دنبال داشتند در اختیار عموم قرار نگرفته است!

منبع تابناک
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5152
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها