خدمات ماهواره‌ای گامی موثر در مدیریت بحران های طبیعی

0 913

مدیر تحقیقات و توسعه‌ موسسه سنجش از دور بصیر گفت:خدمات ماهواره‌ای در زمان وقوع بلایای طبیعی شامل دریافت تصاویر ماهواره‌ای، پایش و تعیین میزان تخریب روستاها و شهرها است.وی افزود: با در اختیار داشتن تصاویر قبل و بعد از مناطق زلزله‌زده، میزان تخریب ساختمانها و تعیین پهنه‌بندی آن به راحتی انجام می‌شود.
وی جانمایی بهینه برای زلزله‌زدگان را از دیگر موارد استفاده از خمات ماهواره‌ای عنوان کرد و گفت: با استفاده از سیستم‌های سنجش از دور ،GIS ،پهنه‌بندی و مکان‌یابی مناسب برای اسکان موقت افراد زلزله زده انجام می‌شود.
مدیر تحقیقات و توسعه‌ای موسسه سنجش از دور بصیر درباره هزینه استفاده از این خدمات گفت: تعدادی از ماهواره‌های دنیا مانند ماهواره مودیس و نوآ به صورت رایگان اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
وی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌های روسی و فرانسوی مانند وردی اس ای 3 و 4 که دقت شناسایی 30 سانتیمتری دارند، به علت تحریم در اختیار کاربران ایرانی قرار نمی‌گیرد و ما مجبور هستیم در صورت نیاز از طرق واسطه‌ها و دور زدن تحریم‌ها این تصاویر را دریافت کنیم.
مدیر تحقیقات و توسعه‌ای موسسه سنجش از دور بصیر با اشاره به ارتباط خوب این سازمان با طرف‌های بین‌المللی برای دریافت تصاویر ماهواره‌های ،تاکید کرد: ما می‌توانیم به صورت روزانه تصاویر ماهواره‌ای از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و مناطق دیگر کرمانشاه را از طریق ماهواره اسپات 6 و 7 با رزولوشن 1.5 . . .

برای مشاهده این صفحه اشتراک تهیه کنید.

نام‌نویسی حساب جدید

لطفا نوع اشتراک خود را انتخاب کنید


با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5132
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها