خدمات ماهواره‌ای گامی موثر در مدیریت بحران های طبیعی

0

مدیر تحقیقات و توسعه‌ موسسه سنجش از دور بصیر گفت:خدمات ماهواره‌ای در زمان وقوع بلایای طبیعی شامل دریافت تصاویر ماهواره‌ای، پایش و تعیین میزان تخریب روستاها و شهرها است.وی افزود: با در اختیار داشتن تصاویر قبل و بعد از مناطق زلزله‌زده، میزان تخریب ساختمانها و تعیین پهنه‌بندی آن به راحتی انجام می‌شود.
وی جانمایی بهینه برای زلزله‌زدگان را از دیگر موارد استفاده از خمات ماهواره‌ای عنوان کرد و گفت: با استفاده از سیستم‌های سنجش از دور ،GIS ،پهنه‌بندی و مکان‌یابی مناسب برای اسکان موقت افراد زلزله زده انجام می‌شود.
مدیر تحقیقات و توسعه‌ای موسسه سنجش از دور بصیر درباره هزینه استفاده از این خدمات گفت: تعدادی از ماهواره‌های دنیا مانند ماهواره مودیس و نوآ به صورت رایگان اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
وی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌های روسی و فرانسوی مانند وردی اس ای 3 و 4 که دقت شناسایی 30 سانتیمتری دارند، به علت تحریم در اختیار کاربران ایرانی قرار نمی‌گیرد و ما مجبور هستیم در صورت نیاز از طرق واسطه‌ها و دور زدن تحریم‌ها این تصاویر را دریافت کنیم.
مدیر تحقیقات و توسعه‌ای موسسه سنجش از دور بصیر با اشاره به ارتباط خوب این سازمان با طرف‌های بین‌المللی برای دریافت تصاویر ماهواره‌های ،تاکید کرد: ما می‌توانیم به صورت روزانه تصاویر ماهواره‌ای از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و مناطق دیگر کرمانشاه را از طریق ماهواره اسپات 6 و 7 با رزولوشن 1.5 متری تهیه کنیم.
یزدان با بیان اینکه سازمان ظرفیت دریافت تصاویر ماهوراه‌ای از ماهواره‌های چینی و یا فرانسوی را دارد، افزود:برخی از این تصاویر جزو تصاویر تحریمی و برخی دیگر جزو تصاویری دریافتی از طریق تفاهم‌نامه‌ها هستند.
بزرگترین مشکل شرکت‌های خصوصی عدم معرفی آنها به سازمان‌های دولتی است، سازمان‌های دولتی در ابتدا باید احساس نیاز کنند و بدانند که تصاویر سنجش از دور چه قابلیت‌هایی در مدیریت بحران دارد.

برای مشاهده این صفحه اشتراک تهیه کنید.

نام‌نویسی حساب جدید

لطفا نوع اشتراک خود را انتخاب کنید


خرید آنلاین برچسب با طرح فضا خرید آنلاین تلسکوپ خرید آنلاین قاب گوشی خرید آنلاین کتاب های نجومی خرید آنلاین کیف با طرح فضا خرید آنلاین لباس با طرح فضا  خرید آنلاین لوازم تحریر با طرح فضا خرید آنلاین ماگ با طرح فضا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5132
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها