آزمایش موفقیت‌آمیز رقیب آمریکایی فضاپیمای سایوز

0 1,520

فضاپیمای Dream Chaser توسط شرکت Sierra Nevada ساخته‌شده است. هدف از ساخت این فضاپیما انجام مأموریت‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی است.
شرکت Sierra Nevada برای بر عهده گرفتن مأموریت‌های ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی، باید ابتدا توانایی این فضاپیما برای پرواز موفق را به اثبات برساند. این فضاپیما به‌تازگی قدمی بزرگ در راستای نمایش آمادگی خود برای پرواز به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی برداشته است.
شرکت سازنده اعلام کرد فضاپیمای Dream Chaser در روز یازدهم نوامبر (بیستم آبان ماه)، پرواز آزمایشی خود را با موفقیت به پایان رساند و در انتها، در پایگاه نیروی هوایی ادواردز در کالیفرنیا فرود آمده است. این نخستین پرواز تستی Dream Chaser طی چهار سال اخیر است و توانایی آن برای فرود موفق را به نمایش گذاشت. فضاپیما در سال 2013 نتوانست در انتهای پرواز آزمایشی خود، فرود موفقی داشته باشد و به‌شدت با زمین برخورد کرد.

فرود فضاپیمای Dream Chaser در پرواز تستی آن در سال 2013 ناموفق بود

در این پرواز آزمایشی، فضاپیمای Dream Chaser دقیقاً همانند زمان انجام مأموریت به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده‌شده بود. البته این تنها پرنده‌ای نیست که می‌تواند به‌سلامت به فضا سفرکرده و به زمین بازگردد و دوباره برای انجام مأموریتی دیگر آماده شود. کپسول فضایی دراگون ساخت شرکت اسپیس ایکس، رقیب دیگری برای سایوز روسی باست که طی چند سال گذشته، چندین مأموریت ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی با استفاده از آن انجام‌شده است. البته نمونه فعلی کپسول دراگون امکان فرستادن فضانورد به ایستگاه بین‌المللی را ندارد ولی در نمونه‌های بعدی شرکت اسپیس ایکس قصد دارد مدل سرنشین‌دار دراگون را نیز تا چند سال آینده بسازد.

همچنین شرکت بویینگ نیز فضاپیمای دیگری را تحت عنوان استارلاینر «CST-100 Starliner » در دست ساخت دارد که گزینه دیگری را برای ناسا جهت خلاص شدن از سایوز روسی پیش پای این سازمان خواهد گذاشت.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5121
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها