امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط پژوهشگاه فضایی ایران

0 594

امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان مرکز تحقیقات مخابرات ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و صنایع الکترونیک ایران در حال بررسی است.
ایران پس از سال ۲۰۰۹ به جمع پرتاب‌کننده‌های ماهواره پیوست و تاکنون با تلاش متخصصان داخلی به دستاوردهای خوبی نیز در این حوزه دست‌یافته است. اخیراً ایجاد منظومه مخابراتی از ماهواره کوچک در مدار ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر و کارکرد معادل آن با ماهواره‌ای که در مدار زمین آهنگ قرار می‌گیرد به‌شدت موردتوجه قرارگرفته است. در چنین حالتی جای گرفتن ماهواره‌ها در مدار غیر زمین آهنگ فرصتی را فراهم می‌کند تا از پتانسیل‌های کشورمان در این زمینه استفاده کنیم. حوزه نفت و گاز در کشور یکی از استفاده‌کنندگان اصلی ماهواره‌های مخابراتی غیر زمین آهنگ است بنابراین این امکان‌سنجی با محوریت حل این نیاز موردبررسی قرار گرفت.
ایران بیش از ۸۰ درصد کل فناوری‌های منظومه ماهواره‌ای در لایه ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر را در دست دارد. بنابراین این پروژه در چند فاز اجرایی می‌شود و ۶۰ تا ۱۴۰ ماهواره در این منظومه قرار می‌گیرد و ساخت نخستین ماهواره برای منظومه به اتمام رسیده و در فاز اول وارد مدار می‌شود.

 
منبع عیارآنلاین
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5113
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها