۲۲ آبان: کشف آب کافی در کره ماه

0 746

۸ سال پیش در چنین روزی (۱۳ نوامبر سال ۲۰۰۹)، کاوشگر LCROSS سازمان فضایی ناسا، مقادیر قابل‌توجهی آب در کره‌ی ماه کشف کرد. این کاوشگر آب را در قطب جنوب تنها قمر کره‌ی زمین کشف کرده بود. پیش‌ازاین و در سپتامبر همان سال، گزارش‌ها مبهمی از وجود مقدار ناچیزی آب در این قمر منتشرشده بود.

در تاریخ ۹ اکتبر سال ۲۰۰۹، کاوشگر ال‌کراس به دهانه‌ی آشتفشانی Cabeus برخورد کرد. برخورد فضاپیمای ۷۹ میلیون دلاری به سطح کره‌ی ماه، کاملاً برنامه‌ریزی‌شده و به‌قصد ایجاد حفره‌هایی برای مطالعات بیشتر فضانوردان بود. پس‌ازاین برخورد، اندازه‌گیری‌های اسپکتروگرافی، مقادیر قابل‌توجهی آب در محل برخورد نشان دادند. نتایج آزمایش‌ها، مقدار تقریبی آب را ۱۰۰ کیلوگرم گزارش کردند.

نکته‌ی مهم این کشف، این حقیقت بود که اگر فضانوردان توانسته‌اند در نقطه‌ای از ماه، آب پیدا کنند، این ترکیب حیاتی می‌تواند در نقاط دیگر این کره نیز وجود داشته باشد. محققان فضایی معتقدند همین مقدار کم از آب می‌تواند در پروژه‌‌های تحقیقاتی آتی مفید واقع شود.
از دیگر اتفاقات مهم تاریخ علم و فناوری در این روز، ارسال اولین پیام تلگرافی از یک خط تلگراف زیردریایی است. در ۱۳ نوامبر سال ۱۸۵۱ یعنی ۱۶۶ سال پیش، جان واتکینز برت و برادرش، برای دومین بار خط تلگرافی زیردریایی خود را راه‌اندازی کردند. اولین تلاش آن‌ها در سال ۱۸۵۰ انجام شد که یک ماهیگیر فرانسوی آن را به‌اشتباه قطع کرد.

خط تلگراف زیردریایی که در سال ۱۸۵۱ افتتاح شد، به‌خوبی محافظت‌شده بود و تا سال‌ها در خطوط ارتباطی فعال بود. این خط تلگراف، در سپتامبر ۱۸۵۱ بین شهرهای کالائیس انگلستان و دوور فرانسه کشیده شد. خط تلگراف برادران برت موجب تأسیس شرکتی به نام آن‌ها نیز شد.

 
منبع زومیت
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5096
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها