داده های پایش ماهواره ای رطوبت خاک به شکل آنی در دسترس قرار می‌گیرد

0 1,316

امروزه مجموعه ای از داده های جدید و دراز مدت رطوبت خاک جهانی که حاصل از پایش های فضایی می باشند، جهت کمک به درک بهتر از چرخه آب، وضعیت آب و هوا، نظارت بر کشاورزی و مدیریت منابع آب در دسترس ما قرار دارد. دانشگاه تکنولوژی وین (TU Wien)، شرکت هلندی VanderSat BV و مرکز داده مشاهدات زمینی اتریش، مجموعه داده های حاصل از سنجنده های 11 ماهواره، شامل ماهواره SMOS سازمان فضایی اروپا و ماهواره ESA’s historical ERS را توسعه داده اند. از سال آینده، این داده ها از طریق سرویس تغییرات اقلیم کوپرنیک Copernicus Climate Change Service به شکل تقریبا آنی (Near-Real Time) در دسترس خواهد بود. اگرچه میزان آب موجود در خاک های جهان تنها حدود 0.001 % از کل آب های موجود در زمین را تشکیل می دهد، اما همچنان نقش مهمی در تنطیم رشد گیاهان، اقلیم و شرایط آب وهوایی ما بازی می کند. از آنجا که رطوبت خاک یک متغیر کلیدی است که مبادله آب و انرژی را بین زمین و اتمسفر کنترل می کند، می تواند اثر خنک کنندگی بر اتمسفر داشته باشد، اما خاک خشک بدلیل انتشار ناچیز رطوبت خاک به اتمسفر سبب افزایش دما در طول روز شده و بدین ترتیب امواج گرمایی را تشدید می کند.
ماهواره ها این توانایی را دارند تا با اندازه گیری بازتابش امواج مایکروویو منعکس شده از سطح زمین، رطوبت خاک را پایش کنند. شدت سیگنال ها نیز به میزان آب موجود در خاک، بستگی دارد. این اطلاعات برای بهبود کوتاه مدت و میان مدت پیش بینی های هواشناسی همچنین پیش بینی بلایایی مانند سیلاب ها، خشکسالی و امواج گرمایی، اهمیت دارند.
محققینی که در پروژه  تغییرات اقلیمی سازمان فضایی اروپا در زمینه برآورد رطوبت خاک فعالیت می نمایند، داده های حاصل از ماهواره های مختلف را از سال 1978، طوری سازماندهی کرده اند تا چشم اندازی دراز مدت از رطوبت خاک جهانی و تغییرات در روند چرخه آب را در اختیار ما قرار دهند. هنگامیکه در تابستان سال 2017 منطقه مرکزی ایتالیا با بروز خشکسالی شدید مواجه گردید، محققین با بررسی مجموعه داده ها دریافتند که کمبود رطوبت خاک (کمتر از حد متوسط تا ماه دسامبر)، تشدید خشکسالی در این منطقه را در پی خواهد داشت. در سایر نقاط جهان، این سری داده ها که شرایط رطوبت بالاتر از حد نرمال خاک را نشان  می دهد، با سیلاب های فاجعه باری که براثر طوفان های دریایی (Hurricanes) در مناطق کارائیب و بادهای موسمی همراه با باران (monsoon) در آسیای جنوبی بوجود آمده، همراه بوده است.

 

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5081
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها