فیلم/رقیب فضایی تازه برای ماهواره‌‌برهای کوچک

0 639

رقابت در عرصه مدارهای پایینی زمین میان شرکت‌های خصوصی ریز و درشت و غول‌هایی مانند بوئینگ، بسیار شدید شده است. هفته قبل بوئینگ اعلام کرد که برای غلبه بر تازه‌کارهای خصوصی، قصد دارد برای نخستین بار در تاریخ این شرکت، ماهواره‌های کوچک و البته ارزان را با استفاده از پرینت سه‌بعدی بسازد و به تازگی یکی از رقبا یعنی ویرجین گلکتیک هم یک زیر مجموعه تازه معرفی کرده است.

شرکت ویرجین اوربیت، یک شرکت ماهواره‌ای فضایی است که می‌خواهد ماهواره‌های بسیار سبک و ارزان و کوچک را برای حمل با «لانچر وان» تهیه کند. لانچر وان سیستم ارسال به مدار زیرمجموعه شرکت ویرجین گلکتیک است که از یک موشک دو مرحله‌ای بهره می‌گیرد اما در ابتدا، موشک توسط یک هواپیما به ارتفاع بالا برده و رها می‌شود. این هواپیما که یک بوئینگ 747 تغییریافته است، «کازمیک گرل» نام دارد. لانچر وان می‌تواند محموله‌هایی تا وزن تقریبی 250 کیلوگرم را به مدارهای پایینی زمین ببرد و برای همین هر چه ماهواره‌ها سبک‌تر باشند، تعدادی که در یک ارسال حمل می‌شود، افزایش می‌یابد.

ویرجین گلکتیک اگرچه یک شرکت نسبتا نورسیده است، از وقتی پروژه لانچروان عملیاتی شده است، این شرکت یک کارخانه 17 هکتاری در کالیفرنیا دارد و 200 نفر را به استخدام خود درآورده است. مدیرعامل شرکت ویرجین اوربیت نیز قرار است یکی از مدیران سابق بوئینگ در بخش ماهواره باشد که 34 سال در آن شرکت خدمت کرده است. درخواست برای سفر به مدارهای پایینی و نصب انواع ماهواره در این مدارها، به‌شدت رو به افزایش است و رقابت‌های شرکت‌های خصوصی در این عرصه موجب شده است هزینه‌های دسترسی به این مدارها کاهش قابل توجهی داشته است.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=5017
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها