تولید آب و اکسیژن از سنگ های ماه با کمک انرژی خورشید ممکن شد

0 1,202

تأمین آب و اکسیژن به‌عنوان حیاتی‌ترین نیازهای انسان، همواره یکی از مهم‌ترین چالش‌های دانشمندان سازمان‌های فضایی برای فراهم کردن امکان سکونت بشر در فضا بوده و حالا به نظر می‌رسد این مسئله حداقل روی ماه حل‌شده باشد.
طبق اخبار جدید، یک مهندس هوافضا به نام «تورستن دِنک» موفق شده رآکتوری بسازد که قادر است با استفاده از انرژی خورشید، از سنگ‌های موجود در ماه آب و اکسیژن تهیه کند.
دستگاه موردبحث عملکرد شش‌ماهه آزمایشی خود را پشت سر گذاشته و به گفته سازنده می‌تواند آب و اکسیژن هشت فضانورد را با استفاده از سنگ و خاک موجود در ماه تأمین کند.
دستگاه جدید در هر ساعت 700 گرم آب تولید می‌کند
رآکتور آقای دِنک که در حال حاضر 400 کیلوگرم وزن دارد، از کانی‌های ایلمنیت (FeTiO3) موجود در قسمت‌های تیره‌رنگ ماه استفاده کرده و با مصرف انرژی 10 کیلووات، در هر ساعت 700 گرم آب تولید می‌کند. دستگاه مذکور همچنین در ادامه با تجزیه مولکول‌های آب می‌تواند طی چهار ساعت 2.5 کیلوگرم اکسیژن تولید کند که رقم قابل‌توجهی محسوب می‌شود.
البته برای آغاز فرآیند به مقداری هیدروژن (که از زمین به ماه حمل می‌شود) نیاز است که در ادامه و با شروع به کار رآکتور، هیدروژن موردنیاز نیز از انجام واکنش‌ها به دست خواهد آمد.
لازم به ذکر است که فرآیندهای شیمیایی در دمایی نزدیک به 800 درجه سانتی‌گراد آغاز می‌شوند که برای جلوگیری از آسیب به دستگاه (و آغاز تَف جوشی قطعات در دمای 1050 درجه سانتی‌گراد)، تورستن دِنک دمای رآکتور را به 970 درجه سانتی‌گراد محدود کرده است.
گفتنی است دستگاه موردبحث در آینده برای کاهش وزن دستخوش بهبود قرار می‌گیرد و احتمالاً برای مأموریت‌های سرنشین دار روی سطح ماه مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

 
منبع digiato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4979
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها