ناسا و آلمان ماهواره‌های اقلیمی خود را نوسازی کردند

0 968

سازمان فضایی ایالات‌متحده آمریکا و آلمان در اقدامی مشترک، ماهواره‌های بررسی اقلیم خود را نوسازی کردند که این کار سه برابر چیزی که انتظار می‌رفت طول کشید.
داستان کاسینی و سفر 20 ساله‌اش هیجان‌انگیز است اما مأموریت کاسینی تنها مأموریت فضایی طولانی‌مدت نیست. امروز، عملیات مشترک ناسا و آلمان موسوم به «بازیابی جاذبه و آزمایش آب‌وهوا» پس از 15 سال، سه برابر طولانی‌تر از چیزی که انتظار می‌رفت، پایان یافت. مأموریت آن اندازه‌گیری دقیق میدان گرانشی زمین را توسط یک جفت ماهواره است.
برای انجام مأموریت «GRACE» نیاز به هردوی این ماهواره‌ها بود، بنابراین زمانی که یکی از باتری‌های «GRACE-2» از کار افتاد و ارتباط این ماهواره در ماه سپتامبر با پایگاه قطع شد، گروه مأموریتی به‌صورت قهرمانانه و جسورانه برای آنلاین شدن مجدد این ماهواره و یک انتقال داده نهایی کار کردند، اما قدرت کافی برای استفاده از ابزارهای علمی موجود در آن وجود نداشت.
GRACE-2 بدون سوخت، اواخر نوامبر به سمت زمین پایین می‌آید و با مقداری سوختن براثر ورود به جو زمین، با کمترین ریسک به زمین سقوط خواهد کرد.
این گروه همچنین تمام داده‌هایی را که می‌توان از «GRACE-1» جمع‌آوری کرد، می‌گیرند چراکه این ماهواره هم اوایل سال 2018 در جو زمین غرق خواهد شد.
پروفسور راینهارد هوتل، مدیر اجرایی علمی و رئیس هیئت‌مدیره مرکز تحقیقات علوم زمین‌شناسی آلمان (GFZ)، در بیانیه‌ای گفت: «ما باافتخار و قدردانی به مأموریت GRACE نگاه می‌کنیم. طی 15 سال عملیات مأموریت، ماهواره به‌طور مستمر و مداوم میدان گرانشی زمین و تغییرات آن را به شیوه‌ای بسیار دقیق اندازه‌گیری کرده است، که به ما کمک می‌کند به‌عنوان‌مثال به‌دقت تغییرات در ذخیره آب‌های زیرزمینی و یا آب شدن یخ‌های قطبی را سنجیده و زیر نظر داشته باشیم».
وی افزود: «با توجه به اندازه‌گیری‌های GRACE، تأثیرات ناشی از افزایش سطح دریا می‌تواند شناسایی شود. بنابراین این مأموریت به‌طور قابل‌توجهی به درک بهتر سیستم زمین کمک کرده است».
اما این مأموریت با سقوط این دو ماهواره به پایان نخواهد رسید. مأموریت جانشین، دقیقه به نام «GRACE Follow-On»، در اوایل سال 2018 با یک جفت ماهواره جایگزین سوار بر «فالکون 9» به‌جای ماهواره‌های قدیمی GRACE آغاز خواهد شد.

 
منبع ana
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4970
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها