«فیلیسیتی»؛ اولین گربه‌ای که به فضا رفت

0 1,682

اکثر افراد اسم فضانوردان معرف مانند نیل آرامستراگ یا باز آلدرین را می‌دانند و حتی «لایکا» اولین سگی که به فضا رفت هم به یاد دارند اما کم‌تر کسی اولین گربه‌ای که به فضا رفت را می‌شناسد.
این گربه پیشرو فیلیسیتی نام دارد و 54 سال قبل از مقر صحرای ساهارا به فضا فرستاده شد. این مأموریت بر عهده آژانس فضایی فرانسه صورت گرفت. فیلیسیتی از میان چندین گربه انتخاب شد چراکه بهترین واکنش را به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها، مانند چرخیدن در یک سانتریفیوژ داشت.
پرواز 12 دقیقه‌ای فیلیسیتی، این گربه را 250 کیلومتر فراتر از زمین برد که شامل پنج دقیقه بی‌وزنی می‌شد. باوجوداین که نام این گربه فضانورد همیشه در تاریخ باقی می‌ماند اما کشته شد تا دانشمندان بتوانند روی بدنش مطالعه کنند و دریابند که فضا چه تأثیری بر بدن این گربه داشته است.

فیلیسیتی؛ اولین گربه فضانورد

تاکنون هیچ گربه دیگری به فضا فرستاده نشده است و فیلیسیتی، تنها گربه‌ای هم که به فضا پرتاب شد، در تاریخ گم شد. متأسفانه در چند مورد هم اشتباهاً «فلیکس» نامیده شده و با یک گربه نر اشتباهی گرفته‌شده است. حالا یک مدیر تبلیغاتی بریتانیایی امیدوار است که با نصب یک مجسمه از فیلیسیتی در پاریس، این کاوشگر فضایی را به مردم معرفی کند.
متیو سرج گای، یک مدیر خلاق تبلیغاتی، در حال جمع‌آوری بودجه برای ساخت مجسمه فیلیسیتی است.
وی دراین‌باره می‌گوید: «شش ماه قبل درحالی‌که مشغول کار بودم، چشمم به یک حوله تبلیغاتی خورد که پنجاهمین سالگرد گربه‌ای که به فضا رفته بود را نشان می‌داد. هیچ اسمی از این گربه روی حوله نبود و تصویر گربه روی حوله هیچ شباهتی به فیلیسیتی نداشت. پس از جست‌وجو، جذب داستان فیلیستی شدم. بنابراین تصمیم گرفتم که این گربه فضانورد را بیشتر به مردم جهان معرفی کنم».

 
منبع گروه علم و فناوری آنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4940
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها