خوردن شکلات در فضا ممنوع

0 655

اسکات کلی، فضانورد ناسا، توضیح می‌دهد که چرا هرگز نباید در فضا شکلات خورد، زندگی در ایستگاه فضایی بین‌المللی چطور بوده است و زمان خود را در فضا چگونه سپری کرده است.
اسکات کلی تاکنون چهار بار به فضا رفته است. در آخرین سفرش 159 روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذارند و اولین آمریکایی است که قبول کرد یک سال کامل را در آنجا سپری کند.
ناسا و آژانس فضایی روسیه نیاز داشتند چند فضانورد 12 ماه از عمرشان را در ایستگاه فضایی بگذارند تا دریابند اقامت طولانی‌مدت در اعماق فضا چه تأثیراتی روی انسان دارد.
حالا کلی از مدت اقامتش در فضا داستان‌هایی برای گفتن دارد. برخلاف بسیاری از فضانوردان که از بچگی آرزوی فضانورد شدن را داشتند و در سن هفت‌سالگی با دینامیک کوانتومی آشنا بودند، کلی تا دوران جوانی هیچ علاقه‌ای به فضا نداشت. وقتی 18 ساله بود کتاب «چیزهای درست» تام وولف را خواند و آن موقع بود که فهمید از زندگی چه می‌خواهد.
فضانوردان باید آدم‌های خونسردی باشند که در شرایط بحرانی نترسند و وقتی اشتباهی پیش می‌آید، دست و پای خود را گم نکنند.
کلی عاشق سیاست‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی است. وی می‌گوید: «درآمد فضانوردان روسی بسیار ناچیز است؛ آن‌ها کمک‌هزینه‌ای را درازای هرروزی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌گذرانند، دریافت می‌کنند. البته این کمک‌هزینه درصورتی‌که اشتباهی رخ دهد، کم می‌شود. بنابراین هر بار که مقر کنترل زمینی از آن‌ها می‌پرسد که اوضاع چطور است، پاسخ آن‌ها همیشه این است که همه‌چیز روبه‌راه‌ است. چراکه وقوع هر اشتباه برابر است با کاهش حقوق و حتی شانس سفر دوباره به فضا».
با توجه به گفته‌های کلی، مشخص شد که فضا بوی مشخصی دارد: بویی فلزی و سوخته مانند.
همان‌طور که تصور می‌کردیم، عادت کردن به حالت بی‌وزنی بسیار سخت است. اگر شی‌ئی را در جای مشخص خود قرار ندهید، گم می‌شود. بالاترین رکورد گم‌شدن چیزی در ایستگاه فضایی بین‌المللی، هشت سال است.
غذا و سبزی‌ها تازه در فضا سریع‌تر خراب می‌شوند و هنوز کسی نمی‌داند چرا این اتفاق می‌افتد.
کلی می‌گوید: «یک‌سوم وقت خود در فضا را صرف انجام آزمایش‌ها و یک‌سوم دیگر را نیز صرف تعمیر اشیاء می‌کنم. هر دقیقه از زمانمان در فضا برنامه‌ریزی می‌شود».
فضانوردان در وقت آزاد خود به تماشای فیلم می‌نشینند.
کلی در فضا یک سری آزمایش روی موش‌ها انجام داده است و به گفته وی، این موجودات سریعاً به بی‌وزنی عادت می‌کنند. کلی می‌گوید اگر موش در اطراف وجود دارد، بهتر است که شکلات نخورید چراکه خرده‌های آن‌همه جا پخش می‌شود.
یکی از ترسناک‌ترین تجربیات کلی وقتی بود که به آن‌ها اطلاع دادند که در کم‌تر از دو ساعت یک ماهواره با سرعت 17500 مایل بر ساعت از نزدیکی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد گذشت و اگر با آن‌ها برخورد کند، ایستگاه شدیداً آسیب خواهد دید. فضانوردان در فضاپیمای سویز، پرکارترین، پراستفاده‌ترین و پر عمرترین فضاپیمای سرنشین دار روسی، پناه گرفتند.
باوجوداینکه این زباله فضایی از نزدیکی ایستگاه فضایی گذشت و هیچ صدمه‌ای به فضانوردان و ایستگاه فضایی نرساند اما تجربه بسیار ترسناکی برای همه فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی بود.

 
منبع علم و فناوری آنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4933
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها