دستکاری ژنتیک با ساخت ابر انسان، پای ما را به مریخ باز می کند

0 1,029

دست‌کاری ژنتیک گیاهان و حیوانات، ادامه حیات انسان‌ها را با افزایش نرخ بازده آن‌ها در کره زمین ممکن ساخته است اما این بار مهندسی ژنتیک قرار است در سفر به مریخ نیز به ما کمک کند.
ناسا این هفته از ایده جدیدی برای محافظت انسان از اشعه‌ی تابشی برای سفر به مریخ خبر داد. آمریکا می‌خواهد برای اولین بار در تاریخ بشریت، پای انسان را به کره مریخ باز کند. یکی از عمده‌ترین مشکلاتی که ناسا با آن روبه‌روست، سلامتی و امنیت فضانوردان در این سفر است. فضانوردان در عرض یکتا دو سال باید مسیری معادل ۳۰۰ میلیون مایل را طی کنند و در این مدت با احتمال بروز انواع سرطان روبه‌رو هستند، زوال عقل نیز یکی دیگر از مشکلات پیش‌بینی‌شده در این سفر است. ناسا برای حل این مشکل دست به دامان راه‌های مختلفی شده است.
از استفاده از داروهایی که به سلول‌ها کمک می‌کنند تا دی ان ای خود را بازسازی کنند تا دست‌کاری ژنتیک ژنوم فضانوردان که آن‌ها را در برابر اشعه‌ی تابشی مقاوم می‌کند. داگلاس ترییر، سرپرست بخش فنّاوری ناسا این هفته افزود: “به نظر من دست‌کاری ژنتیک فضانوردان پیامدهای اخلاقی بسیاری دارد به همین دلیل این مسئله هنوز در مراحل آزمایشی خود قرار دارد.” هنوز بسیار زود است که در مورد هرگونه دست‌کاری ژنتیک اظهارنظر کنیم چراکه در مورد دی ان آ بدن اطلاعات کافی نداریم. محققان در دانشگاه کورنل آمریکا بر روی ضد اشعه کردن سلول‌های انسانی با افزودن ژن پی ۵۳ که در جلوگیری از سرطان نقش دارد، مشغول کار هستند.
دست‌کاری ژنتیک انسان‌ها برای سفر به مریخ در حال بررسی است
فیل‌ها با داشتن تعداد زیادی کپی از پی ۵۳ به‌سختی دچار بیماری می‌شوند، توجه به این مسئله باعث ایجاد امید برای فضانوردان هم شده است. دست‌کاری ژنتیک می‌تواند موجب افزایش تولید نیکوتین آمید مونو نوکلئوتید (ان ام ان) شود که در موش‌ها باعث محافظت در برابر تشعشع از طریق جوان‌سازی بافت ماهیچه‌ای می‌شود.
ممکن است روش‌های دیگری نیز برای محافظت در برابر تشعشع استفاده شود. محافظت قسمتی از سفینه که فضانوردان در آن قرار دارند توسط آب، اختراع ماده جدید ضد تشعشع و پوشاندن سفینه توسط آن و یا استفاده از میدان مغناطیسی در اطراف سفینه به‌نحوی‌که از فضانوردان در برابر تشعشع محافظت کند ازجمله راهکارهای احتمالی دیگر هستند.
قرار گرفتن در معرض تشعشعات تنها نگرانی موجود برای سلامتی فضانوردان نیست، مشکلات دیگری نیز سلامت فضانوردان را در سفر به مریخ تهدید می‌کند. این سوژه در فیلم Martian با بازی مت دیمون به تصویر کشیده شد، درجایی که ماه تبدیل به مکانی برای تجدید سوخت و آب موشک‌ها شده بود.
دست‌کاری ژنتیک یکی از راهکارهای مطرح‌شده برای مقابله با مشکلات سفر انسان به مریخ مطرح است.
فضانوردان در سفر به مریخ به خواب زمستانی می‌روند
فضانوردان در طول سفر خود می‎‌توانند، حداقل مقداری از سفر خود را در حالت خواب زمستانی سپری کنند. این ایده زمانی جدی شد که آزمایش‌ها بر روی موش‌های مبتلابه سرطان نشان داد، که خواب زمستانی می‌تواند موجب افزایش مقاومت آن‌ها نسبت به تشعشع شود. هنوز ایجاد خواب زمستانی بر روی انسان‌ها ممکن نیست اما دانشمندان امیدوارند در سالهای اخیر، مخصوصاً بعد از آزمایش موفقیت‌آمیز القای بی‌حسی مصنوعی بر روی موش‌ها در این کار به موفقیت برسند. به گفته پروفسور مارکو دورانته از مرکز جی اس آی هلم هولتز در آلمان، سفر در فضا در حالت خواب مصنوعی، به مکان، آب و غذای کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر، باعث کاهش میزان آسیب تشعشعات به دلیل ایجاد مقاومت در آن‌ها می‌شود.
مارکو دورانته که در حال تحقیق بر روی سفر در فضا در حالت خواب مصنوعی است افزود، نگرانی‌هایی در رابطه با بیماری‌های باکتریایی در سفر به مریخ وجود دارد. دانشمندان به تحقیقات کاملی قبل از اقدام به سفرهای بلندمدت فضایی در رابطه با این مسئله نیاز دارند، چراکه سفرهای فضایی موجب می‌شوند بدن انسان مقاومت خود را در مقابل بیماری‌های میکروبی کاهش دهد. میکروب‌ها در این حالت قدرت بیشتری پیداکرده و کمتر به آنتی‌بیوتیک‌ها پاسخ می‌دهند.
تحقیقات جدیدی که در ماه اخیر منتشر شد، نشان داد که در شبیه‌سازی فضاپیمای صورت گرفته به مدت ۱۷ ماه که در آن ۶ نفر حضور داشتند، افراد حاضر در آزمایش بعد از گذشت این مدت تبدیل به مکان تجمع میکروب‌ها شدند. علاوه بر این، تنوع میکروبی کاهش یافت چراکه بسیاری از گونه‌های میکروبی در این مدت نابود شدند. تنوع میکروبی موجب می‌شود که میزان باکتری‌ها توسط رقابت با یکدیگر کنترل شود. درنهایت وجود تنوع میکروبی به‌سلامتی بدن کمک می‌کند چراکه با از دست رفتن گونه‌های مختلف، تعداد برخی از میکروب‌ها افزایش‌یافته و از کنترل خارج می‌شود.
پیتر اشوندر از دانشگاه ادینبرگ گفت: “کاهش گونه‌های میکروبی ممکن است باعث افزایش تعداد کمی گونه‌های مضر باکتری‌ها شود که درنهایت به‌عنوان تهدیدی برای سلامت خدمه یا خوردگی زیستی سخت‌افزارهای فضاپیما شود.”
برای زندگی در مریخ کنار یکدیگر آماده شوید
درحالی‌که سفر به مریخ موجب نگرانی‌های گوناگونی در رابطه با سلامتی افراد می‌شود، بدیهی است زندگی در مریخ مشکلات جدی‌تری را به همراه دارد. هنوز مشکل حمل‌ونقل افراد به مریخ حل‌نشده است اما ایلان ماسک، بنیان‌گذار تسلا موتور و اسپیس ایکس تاریخ آغاز ایجاد کلونی انسانی را در مریخ نیز معین کرده است. جاه‌طلبی وی زمانی مشخص می‌شود که ماسک، قصد دارد قبل از ناسا و چین مردم را به این سیاره برساند.
بهتر است بدانید، اتمسفر مریخ هزار برابر از اتمسفر زمین رقیق‌تر است. دانشمندان در حال کاربر روی سلول سوختی معکوس هستند تا از این طریق مشکل را کنند. این دستگاه با مکش اتمسفر مریخ آن‌ها از اس او دو جدا می‌کند و اکسیژن خالص را باقی می‌گذارد. برای تصور صحیحی از مشکلی که با آن روبه‌رو هستیم ذکر این نکته خالی از لطف نیست که میزان رطوبت هوای مریخ همواره ۱۰۰ درصد است.
ناسا در حال ساخت ماشینی است، که با جذب رطوبت موجود در اتمسفر مریخ و با کمک ماده معدنی زیلایت این مشکل را نیز حل کند. زیلایت مانند اسفنج آب را به خود جذب می‌کند، با فشردن این ماده می‌توان آب را از آن خارج کرد. به‌صورت تئوری این امر موجب کاهش رطوبت موجود در هوا شده هم‌زمان مشکل کمبود آب در مریخ را حل می‌کند. هرچند افراد زیادی علاقه‌مند سفر به مریخ هستند، تعداد افرادی که حاضر به زندگی در این سیاره باشند، بسیار کمتر هستند.
در مقایسه با مریخ، کره زمین بهشت است
ساکنین زمین ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو باشند. افزایش دمای زمین، آلودگی مواد پلاستیکی و جمعیت ازجمله معضلاتی است که گونه انسان در این سیاره با آن روبه‌رو است. زندگی بر روی کره زمین هنوز نسبت به زندگی بر روی مریخ ترجیح دارد. به زیبایی‌های این کره خاکی فکر کنید، بمبئی، استانبول، لندن، جنگل‌های بارانی آمازون، آبشار نیاگارا، با زندگی در مریخ هیچ‌کدام از این منظره‌ها را نخواهید دید. سفر به مریخ جذابیت‌های خاص خود را دارد اما نمی‌توان به‌سادگی با ساکن شدن در این کره قرمزرنگ کنار آمد.
هیچ جا خانه آدم نمی‌شود! اگر فکر کنیم با آلوده کردن سیاره خودمان می‌توانیم آن‌ها رها کنیم و سیاره دیگری را به‌آسانی به‌عنوان خانه خود انتخاب کنیم، در اشتباه به سر می‌بریم. هنوز سیاره زمین برای اکثر ساکنین آن این‌قدر نفرت‌انگیز نشده است که خانه خود را رها کنند و در سیاره دیگری به دنبال ادامه حیات باشند.

 
منبع techrato
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4926
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها