سالی 30 میلیارد دلار برای تولید 3000 ماهواره در دهه آتی

0 729

با توجه به گزارشی که اخیرا توسط موسسه تحلیلی راهبردی یوروکانسالت (Euroconsult)  منتشر شده، پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2026 تعداد ماهواره‌هایی با وزن بیش از 50 کیلوگرم که ساخته و پرتاب می‌شوند، به میانگین سالانه 300 عدد برسد.

حرکت بازار ماهواره به سمت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های پرتعداد آنها مثل منظومه شرکت وان‌وب (OneWeb)، باعث شده تا پیش‌بینی فوق‌الذکر افزایشی سه برابری را در تعداد ماهواره‌ها نسبت به دهه گذشته نشان دهد.

راشل ویلین (Rachel Villain) از مشاوران ارشد یوروکانسالت می‌گوید: «صنعت فضایی در حال تجربه تغییرات بزرگی می‌باشد و منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک انقلابی را در طراحی، آزمایش، تولید و پرتاب ماهواره‌ها به وجود آورده‌اند. وی افزود: «البته هنوز باید منتظر ماند تا مشخص شود که آیا این ماهواره‌ها می‌توانند با قیمتهای کمتر پاسخگوی نیاز به خدمات ماهواره‌ای باشند؟ خصوصا با توجه به اینکه راه‌اندازی یک منظومه ماهواره‌ای بزرگ نیازمند سرمایه‌گذاری گزافی برای ساخت ایستگاه‌های زمینی نیز می‌باشد.»

سه هزار ماهواره‌‌ بالای 50 کیلوگرم که در بازه 2017 تا 2026 به فضا پرتاب می‌شوند، بازاری 304 میلیون دلاری را در بخش‌های ساخت و پرتاب بوجود می‌آورند که میانگین درآمد سالانه را به 30 میلیون دلار خواهد رساند؛ یعنی 25 درصد بیشتر از دهه گذشته. البته کاهش محسوسی در هزینه‌های صنعت ساخت ماهواره به چشم می‌خورد که ناشی از ساخت 23 منظومه ماهواره‌ای متشکل از 1800 ماهواره‌ کوچک (شامل 1000 ماهواره منظومه وان‌وب) می‌باشد. این ماهواره‌ها غالبا با هدف سنجش از دور و مخابرات به مدارهای LEO و MEO  فرستاده می‌شوند.

بیش از سه چهارم بازار فضایی آینده به دولت‌ها اختصاص دارد؛ 1000 ماهواره‌ای که با اهداف نظامی و غیرنظامی از طرف 60 کشور جهان به فضا پرتاب می‌شوند، مجموع هزینه‌های رد و بدل شده در این بخش را به 239 میلیارد دلار می‌رسانند. با توجه به افزایش سازمان‌های فضایی دولتی، جایگزینی ماهواره‌های دولتی قدیمی و اضافه کردن ماهواره‌های جدید، و تعداد روزافزون کشورهایی که اولین ماهواره خود را به فضا می‌فرستند، دولتها بازیگر اصلی صنعت فضایی هستند. شایان ذکر است که بیش از 85 درصد بازار فضایی دولتی نیز در اختیار 10 کشور شامل آمریکا، روسیه، هند، چین، ژاپن و 5 کشور اروپایی می‌باشد. البته 50 کشور دیگر فعال در عرصه فضا نیز حدودا 200 ماهواره به فضا پرتاب خواهند کرد که دو برابر مقدار مربوط به دهه گذشته است.

در بخش فضایی تجاری، موسسه یوروکانسالت پیش‌بینی می‌کند که طی این دهه 2000 ماهواره به فضا پرتاب خواهند شد که تقریبا نیمی از آنها متعلق به وان‌وب خواهند بود. حدودا دو سوم بازار تجاری فضا به ارزش 65 میلیارد دلار به تنها 150 ماهواره مخابراتی فعال در مدار GEO اختصاص خواهد داشت و 1800 ماهواره‎ای که در قالب 23 منظومه به مدارهای LEO و MEO فرستاده می‌شوند سالانه 2 میلیارد دلار هزینه دارند.

منبع spacenewsfeed
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4900
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها