پروژه مخفی روسیه در ایستگاه بین المللی فضایی

0 1,198

آژانس فضائی روسیه در مأموریت اخیر انجام‌شده باهدف ارسال تجهیزات و آذوقه به ایستگاه بین‌المللی فضائی، اقدام به ارسال دستگاهی ناشناخته به ایستگاه بین‌المللی کرده و حاضر به ارائه هیچ توضیحی درباره این سیستم نیست.در ساعات نخستین روز پنج‌شنبه گذشته بر اساس روال عادی؛ یک فضاپیما از ایستگاه فضائی بایکونور در قزاقستان اقدام به حمل آب، غذا و سایر ملزومات موردنیاز برای شش فضانورد مقیم ایستگاه بین‌المللی فضائی کرد اما در این میان یک موضوع کاملاً غیرعادی بود. فضاپیمای سایوز  MS-07 روسیه یک مورد مخفیانه را نیز با خود حمل می‌کرد!

یک سازه دیده نشده و عجیب که به فضاپیما منتقل‌شده و به ایستگاه بین‌المللی فضائی فرستاده شد، موردی که ناسا نیز درباره آن اعلام شگفتی کرده و اظهار داشت که هیچ  تصوری از ماهیت و عملکرد این سیستم ندارد. کارشناسان ناسا در تصاویر منتشرشده از این فضاپیما موفق به شناسایی نوعی ابزار شده‌اند که در مأموریت فضائی فوق به مدار زمین فرستاده‌شده است.

از آنجائی که تصاویر متعددی از مأموریت MS-07 منتشرشده است، این وسیله ناشناخته توسط بسیاری از عکاسان ثبت‌شده و این مسئله نشان می‌دهد که مقامات روسیه تلاشی برای پنهان کردن آن انجام نداده‌اند ولی مقامات آژانس فضائی روسیه در پاسخ به سؤال رسمی ناسا درباره عملکرد این دستگاه تنها به‌طور مبهمی اشاره‌کرده‌اند که این وسیله برای یک آزمایش علمی استفاده خواهد شد و هیچ‌گونه جزئیاتی از سیستم مرموز فوق را اعلام نکردند. این واکنش موجب حیرت مقامات سازمان فضائی ناسا شده است زیرا تمامی پنج آژانس فضائی که از ایستگاه بین‌المللی فضائی استفاده می‌کنند تاکنون تمامی اطلاعات مربوط به دستگاه‌ها و ادوات  خود در ایستگاه بین‌المللی فضائی را اعلام و اطلاعات آن را منتشر کرده‌اند.

گفتنی است در طول تاریخ نوزده‌ساله فعالیت ایستگاه بین‌المللی فضائی، این برای نخستین بار است که یکی از کشورهای مشارکت‌کننده در فعالیت‌های ایستگاه، عملی را به‌طور مخفیانه و بدون اطلاع سایرین انجام داده و ابزاری ناشناخته را به این مرکز ارسال کرده است البته در ماه ژوئن نیز یک ماهواره آمریکائی از فاصله بسیار نزدیک و غیرمعمول ایستگاه فضائی عبور کرد که دلیل آن مبهم بوده و هیچ‌کسی علت یا هدف این مأموریت را نمی‌داند. شایان‌ذکر است بین این مأموریت ماهواره آمریکائی و عملیات جدید روسیه تفاوت هادی وجود دارد زیرا دستکم موقعیت و محل این مأموریت اسرارآمیز ماهواره ناسا مشخص بوده و این ماهواره دقیقاً در محلی که فضاپیمای M-24M در سال  2014 توسط مهندسین روسیه برای انجام آزمایش Otrazhenie-5 انجام داده بودند قرار گرفت.

روسیه در این آزمایش یک حسگر نوری طراحی‌شده برای نظارت بر پدیده‌های جوی و خواص بازتابنده آن را استفاده کرده بود و احتمالاً ماهواره ناسا در حال جمع‌آوری اطلاعاتی در این رابطه به ایستگاه بین‌المللی نزدیک شده بود. البته مدت‌زمان مأموریت حسگر روسی Otrazhenie-5 کوتاه بوده و این سیستم پس از جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز، از ایستگاه فضائی جداشده و منهدم شده بود.

گفته می‌شود این مطالعات و مأموریت انجام‌شده می‌تواند اهدافی نظامی داشته و از آن برای شناسایی زودهنگام فعالیت‌های موشکی و استفاده جهت سیستم اخطار سریع در مواجه با موشک‌ها و سایر اهداف نظامی استفاده می‌شود. کارشناسان ناسا احتمال می‌دهند سیستم جدید منتقل‌شده به ایستگاه بین‌المللی فضائی، نوع پیشرفته و تکامل‌یافته Otrazhenie باشد هرچند که ظاهر آن تقریباً ناشناخته و متفاوت با نمونه پیشین بود. این موضوع باعث بدگمانی مقامات ناسا و اظهار ناخشنودی آن‌ها از روند رخ‌داده، شده است. فضاپیمای سایوز که روز پنج‌شنبه به سمت ایستگاه بین‌المللی فضائی پرتاب شد، سه ساعت پس از جدا شدن از سکوی پرتاب، به محل مأموریت خود رسیده و این خود رکوردی در انجام مأموریت‌های مشابه محسوب می‌شود که مدت‌زمان موردنیاز جهت ارسال تجهیزات فضائی به ایستگاه را به نصف مدت‌زمان پیشین تقلیل داده است. گفته می‌شود این فضاپیما تا ماه مارس سال 2018 به ایستگاه بین‌المللی فضائی متصل خواهند بود.

 
منبع
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4865
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها