طرح مفهومی تالس آلنیا برای پرتاب ارزان‌قیمت ماهواره

0 700

بخش بریتانیایی شرکت تالس آلنیا (Thales Alenia Space UK (TAS-UK)) اخیرا طرحی مربوط به سامانه پرتابی مایکرو ویو منتشر کرده که در صورت اجرا می‌تواند به رقیبی جدی برای ماهواره‌برهای کوچک در حال توسعه توسط شرکتهای دیگر تبدیل شود. میکرولانچ (MicroLaunch) که بودجه طرح مطالعاتی آن از طریق برنامه فضایی سازمان فضایی بریتانیا (UK Space Agency) تامین شده، طرحی مفهومی برای پرتاب ماهواره‌های سبک‌تر از 100 کیلوگرم به مدار LEO می‌باشد. هدف از این طرح، کاهش قیمت پرتاب ماهواره‌های کوچک تا 10 برابر کمتر از ماهواره‌برهاییست که به صورت اختصاصی برای ماهواره‌های کوچک طراحی شده‌اند.

طرح میکرولانچ که بر اساس پیشرفت‌های صورت‌گرفته در زمینه هدایت امواج مایکرو ویو پی‌ریزی شده است، نوعی سامانه پرتابگر مداری را پیشنهاد می‌دهد که نیروی لازم برای بالا رفتن خود را به صورت بی‌سیم از طریق یک ایستگاه زمینی دریافت می‌کند. بدین ترتیب با حذف مخزن سوخت و هرگونه ماده شیمیایی عملکرد این سامانه می‌تواند بسیار بهتر از راکت‌های سوخت شیمیایی مرسوم باشد. چرا که اولا وزن کلی ماهواره‌بر کاهش یافته و ثانیا پیچیدگی کلی سامانه کمتر می‌گردد. علاوه بر این بازدهی بالاتر میکرولانچ باعث می‌شود که نیازی به چندمرحله‌ای کردن آن نباشد و بنابراین هزینه توسعه آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد. نکته دیگر اینکه که این سامانه کاملا قابل بازیابی می‌باشد.

هر ماهواره‌بر میکرولانچ در هنگام برخاست حدودا 500 کیلوگرم وزن خواهد داشت و قادر خواهد بود محموله‌ای 40 کیلوگرمی را تا فاصله 600 کیلومتر از سطح زمین بالا ببرد. این محموله می‌تواند حجمی در قالب یک استوانه با قطر 80 سانتیمتر و ارتفاع 60 سانتیمتر را اشغال کند. انتظار محققین طرح این است که تا سال 2030، پیشرفت تا حدی حاصل شود که سالانه بیش از 1000 ماهواره کوچک با هزینه احتمالی کمتر از 5000 یورو برای هر کیلوگرم محموله توسط میکرولانچ به فضا پرتاب شوند.

این پژوهش همانطور که گفته شد با حمایت سازمان فضایی بریتانیا بین سالهای 2016 تا 2017 انجام شده است و طی آن فناوری نوعی آنتن خاص به نام رکتنا (rectenna) که برای این پروژه مورد نیاز است مطالعه شد. به این صورت که امواج مایکرو ویو توسط ایستگاه زمینی به سمت میکرولانچ فرستاده می‌شوند، سپس رکتنا انرژی الکترومغناطیس موجود در این امواج را به جریان مستقیم DC تبدیل کرده و توان حرکتی مورد نیاز آن را تامین می‌کند. TAS-UK در این پژوهش از کمک دانشگاه وارویک انگلستان (University of Warwick) و مرکز تحقیق و فناوری تالس (Thales Research and  Technology) برخوردار بود.

پس از اتمام موفقیت‌آمیز فاز نظری پروژه میکرولانچ قرار است فاز تجربی آن به زودی اجرا شود.

منبع rocketeers
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4843
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها