کسب ماهواره مخابراتی ناهیددو، لازمه‌ی نسل آینده کشور

0 1,301

در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده بود، پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌اند، ارائه شد. در این نمایشگاه نمونه‌های مهندسی پروژه‌های ماهواره‌ای به نمایش گذاشته شد که با ارائه فناوری‌ها برای مدل‌های کیفی و پروازی در سال آینده کاربرد دارد.ماهواره مخابراتی ناهید 2 از جمله پروژه‌های در دست اجرای این پژوهشگاه است.ماهواره ناهید 2 یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO و توسعه فناوری زیر سیستم‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی GEO طراحی شده است. این ماهواره مکعبی شکل است و توان مورد نیاز خود را با استفاده از آرایه ‌های خورشیدی روی بدنه تامین می‌کند.

ماهواره ناهید2 که شامل محموله‌ی تلفنی در باند KU خواهد بود، عمر عملیاتی سه سال دارد و در مدار 500 کیلومتر پرواز خواهد کرد و همچنین ماموریت انتقال مداری هم خواهد داشت. در این باره سعید شاخصی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران، گفت: «با توجه به الزامات ماموریتی تعریف شده، ماهواره “ناهید 2” از یک زیر سیستم کنترل وضعیت سه محوره با دقت نشانه زوی 3 درجه RMS در هر راستا بهره می‌برد. ارتباطات مخابراتی ماهواره “ناهید 2” در باندهای فرکانسی S و KU و UHF و VHF  انجام می‌شود.  وی همچنین تصریح کرد که پروژه انتقال مداری که برای انتقال ماهواره‌ها به مدار بالاتر به کار می‌رود، تاکنون نیز به نتایج خوبی رسیده است.

ماهواره ناهید2 اولین گام از برنامه راهبردی دست‌یابی به ماهواره‌های مخابراتی زمین‌آهنگ است که ماموریت‌های آن در در دو دسته‌ی ماموریت‌های اولیه و ثانویه، تعریف شده است. درماموریت‌های اولیه تمرکز بر توسعه و تست فناوری‌های اساسی مورد نیاز مسیر راهبردی خواهد بود از جمله، آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مولفه‌ای و دست‌یابی به عمر عملیاتی دو سال. همچنین آزمون‌های موقعیت‌یابی رادیویی مستقل از GPS با قابلیت LTE، آزمون اعمال گشتاور وضعیت با استفاده از پیشرانش، ارتباط مخابراتی SAF، اندازه‌گیری تشعشعات و آزمون ارتباط همزمان تلفنی به عنوان ماموریت ثانویه در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است که ماهواره‌ی ناهيد1 از سه فناوري کنترل وضعيت سه‌محوره ، ارتباط مخابراتی و ديگری هم پنل خورشيدی بازشونده برخوردار است؛ اما در ناهيد2 داده‌های«ناهيد 1» تثبيت و کنترل وضعيت سه محوره ارتقا می‌يابد و تعيين موقعيت راديويي ماهواره را در سطح زمين قرار می‌گیرد.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4832
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها