جزئیاتی جدید از ماهواره سها

0 1,337

در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده بود، پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌اند، ارائه شد.در این نمایشگاه نمونه‌های مهندسی پروژه‌های ماهواره‌ای به نمایش گذاشته شده است که با ارائه فناوری‌ها برای مدل‌های کیفی و پروازی در سال آینده کاربرد دارد. یکی از این نمونه‌های ارائه شده، ماهواره “سها” بود. پروژه ماهواره سها در راستای ساخت ماهواره­‌های سنجشی عملیاتی در داخل کشور، به صورت ویژه به عنوان گامی راهبردی برای دست­یابی به ماهواره پارس2، تعریف شده است و مطابق با استاندارد روز دنیا طراحی و ساخته خواهد شد. ماهواره سها، یک ماهواره سنجشی با سه محموله‌ی تصویربرداری است که سه سال عمر عملیاتی خواهد داشت و با وزن 150 کیلوگرم، در مدار 500 کیلومتری ماموریت خودش را انجام خواهد داد. این ماهواره در سال آتی آماده‌ی پرتاب به فضا خواهد شد.

سعید شاخصی، معاون پژوهشگاه فضایی در تشریح ماهواره “سها” گفته است: «پروژه ماهواره “سها”، با هدف طراحی، ساخت و بهره‌برداری در مدار یک ماهواره سنجشی با رویکرد کاربردی در دست اجرا است، ماهواره “سها” با تصویربرداری در 7 طیف و با قدرت تفکیک حداقل 15 متر و ارسال تصاویر به ایستگاه‌های زمینی، مجموعه بسیار ارزشمندی از داده‌های سنجش از دور را تامین  می‌کند که در زمینه‌های مختلف از جمله مانیتورینگ اراضی، جنگل‌ها، آب‌ها و بررسی معادن و خطوط انتقال انرژی کاربردهای فراوانی خواهد داشت.»

پروژه سها، به عنوان اولین گام در زمینه‌ی طراحی و ساخت ماهواره‌ی سنجشی که درآن محموله‌های متفاوت و با قدرت تفکیک متوسط به انجام ماموریت می‌پردازند، در سال 1394 در پژوهشکده سامانه‌های ماهواره تعریف شده است. این ماهواره با زمان بازدید مجدد 68 روز و سه محموله تصویربرداری MS ، SWR ، TR با قدرت تفکیک مکانی به ترتیب 300 ، 150 ، 95 وظیفه تصویربرداری از کل اراضی کشور ایران را برعهده دارد. این ماهواره به منظور ارضای بخشی از نیازهای کابربران سنجش از دور و همچنین برای توسعه‌ی فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های سنجشی در بخش محموله و پلتفرم تعریف شده است.

طبق اعلام پژوهشگاه فضایی، این محموله‌ها با دارا بودن قدرت تفکیک کمتر از 5 متر و میدان دید حدود 1 درجه، امکان سنجش‌های بسیار دقیق را فراهم می‌کند و افزون بر کاربردهای فضایی، کاربردهای تجاری بسیاری از جمله پایش منابع زمینی و زیر زمینی، محصولات کشاورزی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و تغییرات محیطی دارند.

 

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4831
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها