سفر به هرجای دنیا در کمتر از نیم ساعت

0 655

ایلان ماسک، مدیرعامل ماجراجوی شرکت اسپیس ایکس در هفته گذشته در شصت و نهمین کنگره بین‌المللی فضانوردی در استرالیا از روشی جدید برای سفرهای بین‌قاره‌ای خبر داد. در این روش مسافران به‌جای هواپیما، سوار پرتابگری فضایی می‌شوند و در کمتر از یک ساعت به آن‌سوی زمین سفر می‌کنند.

ماسک گفته، شرکتش در حال نهایی کردن طرح یک پرتابگر فضایی چند بار مصرف 106 متری است. تقریباً پنج‌متر کوچک‌تر از پرتابگر ساترن ـ 5؛ پرتابگری که اواخر دهه 1340 شمسی نخستین فضانوردان را به ماه برد. پرتابگر جدید اسپیس ایکس، بی‌اف‌آر (BFR) نام دارد و قادر است 150 تن محموله را به مدار پایین زمین ببرد.

در طرح جدید ایلان ماسک، بر بالای پرتابگر بی‌اف‌آر فضاپیمای بزرگی قرار می‌گیرد و مسافران در آن سوار می‌شوند. سپس پرتابگر به فضا پرتاب می‌شود و آنجا فضاپیما از سفر پرتابگر جداشده و هنگامی‌که بر فراز مقصد موردنظر در زمین قرار گرفت، وارد جو می‌شود و فرود می‌آید. ایلان ماسک می‌گوید پرتابگر بی‌اف‌آر احتمالاً اواخر امسال نخستین بار به‌صورت آزمایشی به فضا پرتاب می‌شود. اگر این پرتابگر بتواند آزمون‌های پروازی را با موفقیت پشت سر بگذارد، پیش‌بینی می‌شود در کمتر از یک دهه آینده سفرهای زمین به زمین خود را آغاز کند. اسپیس ایکس در تلاش است هزینه سفر با این سامانه تقریباً به‌اندازه مبلغ بلیت هواپیماهای تجاری باشد.

اما آن‌ها با طراحی پرتابگر بی‌اف‌آر اهداف بلندپروازانه دیگری را هم دنبال می‌کنند. این شرکت می‌خواهد از این پرتابگر برای ارسال محموله‌های سنگین به مدار زمین و ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز بهره ببرد. همچنین بی‌اف‌آر این قابلیت را دارد تا در آینده بسیار نزدیک فضاپیماهایی را راهی مریخ کند. ماسک امیدوار است تا سال 1401/ 2022 نخستین محموله را با این پرتابگر و با هزینه‌ای بسیار پایین به مریخ بفرستد.

اسپیس ایکس از شرکت‌های خصوصی پیشرو در صنعت فضایی است و در سال‌های اخیر توانسته به بخش زیادی از وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند. این شرکت طراح و سازنده فضاپیمای باری دراگون است که تاکنون بیش از ده پرواز موفقیت‌آمیز داشته است. همچنین پرتابگرهای فالکون اسپیس ایکس نیز در سال‌های اخیر عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده‌اند، بخصوص در بحث بازیابی موشک مرحله اول خود.

حال باید منتظر ماند و دید ایلان ماسک و شرکت اسپیس ایکس چگونه در سال‌های پیش رو یکی از ایده‌های انقلابی را در سفرهای فضایی به مرحله اجرا می‌رسانند.

منبع jamejamonline
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4815
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها