جزئیات ایجاد اپراتور ماهواره ای: ارائه خدمات از مدار ثبتی ایران

0 705

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کلیات صدور مجوز و نحوه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای در کشور را تصویب کرد که طبق آن، این اپراتور باید تا ۱۰ سال دیگر در موقعیت مداری ایران خدمات دهد.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۲ خود، باهدف توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در استفاده از ماهواره‌ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار- فرکانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره‌ای در کشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره‌ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای، کلیات و چارچوب حاکم بر صدور پروانه اپراتورهای ماهواره‌ای را تصویب کرد.

امکان ارائه خدمات ماهواره‌ای در داخل و خارج کشور
خدمات ماهواره‌ای شامل توزیع و فروش پهنای باند ماهواره‌های در اختیار، ایجاد شبکه‌های اختصاصی و ارائه هرگونه خدمات ارتباطی و انتقال داده از قبیل خدمات ثابت و سیار ماهواره‌ای، ایجاد دسترسی به اینترنت پرسرعت، ایجاد دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش‌افزوده، ارائه خدمات پخش همگانی ماهواره‌ای در چارچوب ضوابط قانونی و مقرراتی کشور می‌شود.
در این راستا دریافت‌کننده مجوز این خدمات، می‌تواند با رعایت قوانین و مقررات داخلی، ملاحظات حاکمیتی که در زمان صدور پروانه تعیین و به دارنده پروانه اعلام خواهد شد و همچنین رعایت مقررات بین‌المللی ازجمله مقررات اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، نسبت به ارائه خدمات در داخل و نیز به خارج از مرزهای جغرافیایی کشور اقدام کند.
اپراتور دریافت‌کننده مجوز فعالیت، باید حداقل ۸۰ درصد نیاز بازار داخلی را به‌صورت عمده‌فروشی برای اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات انتقال داده از طریق ارتباطات ماهواره‌ای (SAP) و دیگر ارائه‌کنندگان خدمات ماهواره‌ای مجاز، تأمین کند و درهر صورت سهم آن از بازار داخلی خرده‌فروشی داخلی، بیش از ۲۰ درصد نخواهد بود.

ارائه خدمات از طریق ماهواره ایرانی در موقعیت مداری ایران
در راستای الزامات حاکم بر راه‌اندازی شبکه ماهواره‌ای، دارنده پروانه می‌تواند در آغاز ارائه خدمت، با هماهنگی سازمان فضایی ایران و با اجاره امتیاز مدار- فرکانس از دیگر کشورها، نسبت به در اختیار گرفتن ماهواره‌ای که در موقعیت مداری متعلق به جمهوری اسلامی ایران نیست، اقدام کرده و به ارائه خدمت ماهواره‌ای بپردازد. اما باید حداکثر تا پایان سال دهم، امکان بهره‌برداری و ارائه خدمات از طریق حداقل یک ماهواره قرارگرفته در موقعیت مداری ثبت‌شده به نام ایران را فراهم کند.
کنترل کامل ماهواره (داشتن دسترسی، تجهیزات، دانش و نیروی متخصص لازم برای کنترل دقیق و دائم روی تمامی بخش‌های ماهواره به‌منظور انجام عملیات مانور مداری، تثبیت موقعیت و کنترل محموله و زیرسامانه‌ها)، قرار دادن ایستگاه‌های کنترل اصلی و پشتیبان ماهواره در قلمرو جمهوری اسلامی ایران و پوشش کل قلمرو جمهوری اسلامی، به‌محض استفاده دارنده پروانه از امتیاز مدار- فرکانس متعلق به جمهوری اسلامی ایران، باید تأمین شود.

پیوست فنی راه‌اندازی اپراتور ماهواره‌ای تدوین می‌شود
رگلاتوری موظف شده با همکاری سازمان فضایی ایران حداکثر تا دو ماه پس از تصویب این مصوبه، اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره‌ای را به همراه شرایط متقاضی، معیارهای ارزیابی کیفی، فنی و مالی و نحوه انتخاب و امتیازدهی برای تصویب، به کمیسیون ارائه کند. در همین حال سازمان فضایی ایران ملزم به تدوین پیوست فنی حاکم بر راه‌اندازی شبکه ماهواره‌ای مربوط به آغاز فعالیت دارنده پروانه و ادامه فعالیت آن شده است. در این مصوبه سهم سهامدار خارجی در اپراتور ماهواره‌ای حداکثر ۴۹ درصد تعیین‌شده و حق امتیاز صدور پروانه نیز ۹۰ میلیارد ریال تعیین‌شده است.
درصد تسهیم درآمد خدمات موضوع پروانه به‌صورت عمده‌فروشی (توزیع و فروش پهنای باند ماهواره‌ای به دارندگان پروانه دسترسی و ارائه خدمت ماهواره‌ای در کشور)، ۳ درصد تعیین‌شده که درصورتی‌که اپراتور ماهواره‌ای طبق تائید سازمان فضایی ایران، موفق به ثبت و قرارگیری ماهواره در موقعیت مداری به نام کشور شود، از یک درصد کاهش در تسهیم درآمد و درصورتی‌که از تولیدات و توانمندی‌های داخلی در خصوص ماهواره و حمل آن استفاده کند، از یک درصد کاهش دیگر در مبالغ تسهیم درآمد بهره‌مند خواهد شد.
نظارت بر عملکرد فنی اپراتور ماهواره‌ای و بررسی‌های فنی جهت ثبت بین‌المللی موقعیت مداری جدید و یا بهره‌برداری از موقعیت‌های مداری موجود کشور و همچنین بررسی نحوه و میزان استفاده از تولیدات و توانمندی‌های داخلی، با هماهنگی رگلاتوری، به عهده سازمان فضایی ایران گذاشته‌شده است. مدت‌زمان اعتبار این مجوز فعالیت، از زمان صدور پروانه ۱۵ سال در نظر گرفته‌شده و درصورتی‌که شرایطی برای لغو پروانه وجود نداشته باشد، پروانه مطابق با شرایط مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، قابل تمدید خواهد بود.

 
منبع مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4798
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها