مربی نجوم کانون پرورش فارس کاشف ۵ سیارک شد

0 1,513

پنجمین جنبش ایرانی جست‌وجوی سیارکی در ٢٥ تیر آغاز و در ٢٤ مرداد به کار خود پایان داد. جنبش سیارکی که اولین بار در سال ١٣٨٥ با همکاری ١٧ سازمان علمی و دانشگاه شکل گرفت اکنون در ٨٠ کشور در حال برگزاری است.

جنبش بین‌المللی جست‌وجوی سیارک در پی یاری‌گرفتن از منجمان و افراد علاقه‌مند برای بهبود محاسبات مربوط به مدار سیارک‌های جدید در محل کمربند اصلی سیارک‌ها، جایی میان سیاره‌های مریخ و مشتری است که ده‌ها هزار سیارک در آن منطقه در حال گردش به دور خورشیدند. در این طرح تعداد ١٤٩ سیارک به دست ایرانیان در طی سال‌های اخیر کشف‌شده است،که گروهی به سرپرستی حامد زارع مربی نجوم مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس،موفق به کشف ٥ سیارک جدید شدند.
تخمین زده می‌شود در منطقه کمربند سیارک‌ها بین هفت‌صدتا یک‌میلیون و پانصد هزار سیارک و خرده‌سنگ وجود داشته باشد که ممکن است برخی از سیارک‌های نزدیک زمین در مسیر زمین قرار بگیرید و خطرساز شوند،ازاین‌رو شناخت آنان و مسیر آن‌ها در جهت شناخت بیشتر منظومه شمسی و مراقبت از سیاره زمین در برابر چنین تهدیدهایی ضروری است.
 این سیارک‌های کشف‌شده پس از بررسی با استفاده از  تلسکوپ‌های بسیار بزرگ و تائید نهایی، از سوی کاشفان آن‌ها به نام آنان و یا نام‌های پیشنهادی‌شان نام‌گذاری می‌شوند.

منبع خبرگزرای مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4714
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها